Publikace

Divoký kůň a pratur: klíčové druhy pro formování české krajiny

Dostal-et-al_2014_Divoky_kun_a_pratur_Studie_Equus_Ferus_Bos_primigenius_Stránka_001Divocí koně a pratuři patřili po tisíce let k nejvýraznějším živočišným druhům v evropské i české přírodě. Jejich stáda se podílela na formování krajiny, pohled na divoké koně a pratury inspiroval pravěké umělce k vytvoření fantastických jeskynních maleb. Pro první zemědělce byly oba druhy zdrojem dvou důležitých plemen domácích zvířat – domácích koní a domácího skotu. Moderní věda, především díky genetice, přinesla v poznání obou druhů řadu zásadních a často převratných zjištění. Shrnuje je studie, na jejímž vzniku se podíleli odborníci z akademického a univerzitního prostředí.

Mám zájem o publikaci

Návrat Zubrů do České republiky

Navrat_zubru_do_Ceske_republiky_2012_Stránka_001Zubr evropský se stal symbolem ochrany přírody v celé Evropě. Druh, který byl kvůli pronásledování člověkem ve volné přírodě zcela vyhuben a přežil jen díky chovu v zajetí, se v minulých desetiletích v řadě zemí Evropy vrátil do míst, odkud ho lidé vytlačili. Stáda zubrů tak můžeme potkat u našich severních, východních i západních sousedů. Česká republika má pro návrat zubrů velmi vhodné podmínky. Některé z perspektivních lokalit i nejnovější poznatky o zubrech shrnuje studie, která přináší i argumenty, proč by se měli zubři do české krajiny vrátit.

Mám zájem o publikaci

Přírodní rezervace Milovice

prirodni-rezervace-milovice-publikace_Stránka_01Přírodní rezervace Milovice, která se nachází v bývalém vojenském prostoru mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, se stala prvním místem na světě, kde mohou návštěvníci vidět tři klíčové druhy velkých kopytníků: zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury. Tato impozantní zvířata však nejsou jedinými zajímavými druhy, které stojí za to v rezervaci vidět. Velcí kopytníci tu pomáhají chránit a vracet do dalších míst také méně nápadné, ale neméně cenné druhy rostlin, jako je hořec křížatý nebo modrásek hořcový Rebelův.

Mám zájem o publikaci

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.
© Copyright 2018 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.