Publikace
Divoký kůň a pratur: klíčové druhy pro formování české krajiny
Divocí koně a pratuři patřili po tisíce let k nejvýraznějším živočišným druhům v evropské i české přírodě. Jejich stáda se podílela na formování krajiny, pohled na divoké koně a pratury inspiroval pravěké umělce k vytvoření fantastických jeskynních maleb. Pro první zemědělce byly oba druhy zdrojem dvou důležitých plemen domácích zvířat – domácích koní a domácího skotu. Moderní věda, především díky genetice, přinesla v poznání obou druhů řadu zásadních a často převratných zjištění. Shrnuje je studie, na jejímž vzniku se podíleli odborníci z akademického a univerzitního prostředí.
Návrat Zubrů do České republiky
Zubr evropský se stal symbolem ochrany přírody v celé Evropě. Druh, který byl kvůli pronásledování člověkem ve volné přírodě zcela vyhuben a přežil jen díky chovu v zajetí, se v minulých desetiletích v řadě zemí Evropy vrátil do míst, odkud ho lidé vytlačili. Stáda zubrů tak můžeme potkat u našich severních, východních i západních sousedů. Česká republika má pro návrat zubrů velmi vhodné podmínky. Některé z perspektivních lokalit i nejnovější poznatky o zubrech shrnuje studie, která přináší i argumenty, proč by se měli zubři do české krajiny vrátit.
Zhodnocení managementu přirozenou pastvou velkých kopytníků v Milovicích 2015-2019
Rezervace velkých kopytníků funguje v bývalém vojenském prostoru Milovice od roku 2015. Za tu dobu zázračně proměnila stovky hektarů zanedbaných ploch zarostlých agresivními druhy trav a znečištěných černými skládkami v rozkvetlou zahradu. Divocí koně, zubři a pratuři ukázali, že na rozsáhlých územích rozloze desítek a stovek hektarů nemá přirozená pastva velkých kopytníků srovnatelnou konkurenci. Pozitivní změny po prvních pěti letech pastvy velkých býložravců shrnuje stručný materiál. Ukazuje, jaké výsledky přinesl tento typ managementu do roku 2019.
Přírodní rezervace Milovice
Přírodní rezervace Milovice, která se nachází v bývalém vojenském prostoru mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, se stala prvním místem na světě, kde mohou návštěvníci vidět tři klíčové druhy velkých kopytníků: zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury. Tato impozantní zvířata však nejsou jedinými zajímavými druhy, které stojí za to v rezervaci vidět. Velcí kopytníci tu pomáhají chránit a vracet do dalších míst také méně nápadné, ale neméně cenné druhy rostlin, jako je hořec křížatý nebo modrásek hořcový Rebelův.