Filmy
Krajina České republiky zůstává i přes husté osídlení domovem mnoha jedinečných druhů zvířat a živočichů. Krátké filmy o přírodě, které na této stránce uvádíme, představují nejenom některé důležité druhy, které v české přírodě žijí nebo se do ní vracejí, ale také řadu zajímavých míst. Vznikla tak jakási filmová pocta české krajině, která dává nahlédnout alespoň krátce tam, kde má ochrana přírody v Česku stále o co pečovat.
Zubr evropský – návrat krále českých lesů
Zubr evropský je největším živočichem obývajícím Evropu. Na území dnešní České republiky se zubři vyskytovali až do středověku, což dokládají archeologické nálezy zubřích kostí. Poté byli tito majestátní tvorové vyhubeni člověkem. V současnosti se zubři do české přírody postupně vrací.
Los evropský – vymírající velikán českých lesů
Losi patří k původním živočišným druhům obývajícím českou přírodu. Ve středověku byl na území dnešní České republiky vyhuben, ale od 50. let 20. století se do tuzemské krajiny opět vrací. Losům však hrozí znovu vyhubení, kvůli pytláctví i chybějícím přechodům pro zvěř nad dálnicemi a železnicemi.
Divocí koně – zachránci mizejících stepí
Tisíce let patřili divocí koně k nejrozšířenějším velkým živočichům v Evropě. Mezi původní druhy patří i v České republice. Pak přišel člověk a většinu koní vyhubil, další si podmanil a zdomácnil. Moderní věda a genetika přináší mnoho nových poznatků o divokých koních a jejich rozšíření v minulosti.
Pratur – vzkříšení vyhynulého velikána
Jen málokteré zvíře mělo pro evropskou historii takový význam, jako právě pratur. Pronásledování člověkem a stále hustější osidlování krajiny však vedlo k vyhubení pratura, poslední uhynul v roce 1627 u polského městečka Jaktorow. S nástupem genetiky však přišla i šance na znovuoživení tohoto druhu.
Návrat velkých kopytníků
Zubři, divocí koně a pratuři po tisíce let patřili do české krajiny. Byli nejen její součástí, ale měli i výrazný vliv na její formování. V roce 2015 se všichni tři klíčoví zástupci velkých kopytníků vrátili do bývalého vojenského prostoru Milovice a pomohli obnovit stepní charakter tamní krajiny a navrátit tam řadu ohrožených druhů rostlin i živočichů.