Chladné jaro je důsledkem změn klimatu, upozorňují vědci

2013 - 03 - 29
Chladné jaro je důsledkem změn klimatu, upozorňují vědci

Čerstvý sníh a noční teploty pod bodem mrazu. Tak vypadají první jarní dny nejenom v České republice, ale i na mnoha dalších místech Evropy. Nezvykle chladný začátek jara je přitom podle klimatologů jedním z důsledků změn klimatu.

I když globální teploty dlouhodobě rostou, mohou podle vědců výkyvy počasí vyvolat v některých oblastech světa ochlazení. Tak jako v posledních dnech v Česku. Příčinou jsou dramatické změny, ke kterým dochází v posledních letech v Arktidě. Loni je doprovázely rekordní ztráty ledové pokrývky na severním pólu. Mořského ledu je tam o 80 procent méně než před 30 lety.

Tyto procesy oslabují mechanismus, který ovlivňuje v této oblasti klima. Rozsáhlé oblasti Arktidy, kde v důsledku odkrývání mořské hladiny mizí ledovec a objevuje se mnohem tmavší mořská hladina, která mnohem méně odráží sluneční paprsky a oteplování se tak dále zrychluje.

To podle klimatologů výrazně ovlivňuje počasí v Evropě, včetně České republiky. Mírně ohřátá Arktida totiž přestává přitahovat teplé oceánské a atmosférické proudy z rovníkové oblasti, které podnebí v Evropě výrazně ohřívají.

Výkyvy počasí způsobené změnami klimatu rovněž narušují silné proudění vzduchu v atmosféře od západu k východu, které za normálních okolností odděluje masy chladného vzduchu v Arktidě od oblastí mírného pásma. Změny klimatu vedou k rozpadu této větrné bariéry a chladný vzduch tak proniká až do Evropy.

„Chladné jaro připomnělo, že změny klimatu mohou mít mnohem komplikovanější důsledky, než by se dalo očekávat. Mnoha částí Evropy nyní mrzne kvůli tomu, že se svět celkově otepluje a počasí se stává méně předvídatelné,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.