Teploty rostou, ukázaly prázdniny plné rekordů

2012 - 08 - 31
Teploty rostou, ukázaly prázdniny plné rekordů

Poslední den letních prázdnin sice končí deštěm a ne právě letními teplotami, v předchozích týdnech tomu ale bylo právě naopak.  Česko zaznamenalo nezvykle horké dny. Včetně absolutního teplotního rekordu 40,4 stupně Celsia, který padl 20. srpna ve středočeských Dobřichovicích.

Tabulky rekordů přepisovali meteorologové také na dalších místech. Vedro pokořilo teplotní rekordy na většině stanic, kromě absolutního rekordu v Dobřichovicích padlo i maximum v pražském Klementinu. Na nejstarší české stanici, která je v provozu od roku 1775, naměřili 36,9 stupně. Původní rekord z roku 1943 byl přitom 34,6 stupně. Údaje ze všech míst republiky ještě nejsou zcela kompletní, hlášení z některých stanic meteorologové obdrží až po skončení měsíce.

Vysoké teploty potvrdily častější výskyt extrémních výkyvů počasí, ke kterým dochází v posledních letech v souvislosti s globálními změnami klimatu.

Ty se projevily na celé severní polokouli. V USA panuje nejhorší sucho za posledních padesát let, které se stalo jedním z hlavních témat prezidentské předvolební kampaně. Led v Severním ledovém oceánu tál rekordní měrou, jeho rozloha je nejmenší od doby, kdy vědci začali sledovat Arktidu pomocí satelitů.

V červenci rovněž během pouhých čtyř dnů roztál téměř celý povrch grónského kontinentálního ledovce.  K něčemu podobnému na ostrově nedošlo za celé minulé století.

„Letošní léto připomnělo, že změny klimatu ovlivňují životy lidí na mnoha místech planety stále intenzivněji,“ komentoval události posledních týdnů Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Vědci přitom v průběhu léta oznámili, že jejich původní odhady klimatických změn nebyly dostatečné a že klima se mění rychleji a důsledky jsou horší, než původně očekávali.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.