Rekordní počty mláďat vzácných ptáků v Českém Švýcarsku

2012 - 07 - 31
Rekordní počty mláďat vzácných ptáků v Českém Švýcarsku

Rekordní počet mláďat vzácných opeřenců se letos vylíhl v Národním parku České Švýcarsko. Počty vyvedených mláďat mírně překonaly loňský rok 2011, který byl rovněž velmi úspěšný. Sokoli stěhovaví vyvedli z deseti hnízd 22 mláďata. Čápi černí obsadili deset teritorií a z pěti monitorovaných hnízd vyvedli 16 mláďat. Uvedla to správa národního parku.

Čápů černých v Česku postupně přibývá. Až do konce 19. století nebylo u nás doloženo jeho hnízdění. Teprve v 30. letech 20. století začal pravidelně hnízdit v lužních lesích u soutoku Moravy a Dyje. Odtud se šířil dále na sever a v 50. letech bylo zaznamenáno první hnízdění v Podkrkonoší.

Nyní hnízdí roztroušeně v příhodných biotopech v podstatě na celém území až téměř po horní hranici lesa – na Šumavě bylo zjištěno zahnízdění v nadmořské výšce 1050 metrů. Na začátku 21. století se stavy čápa černého odhadují na asi 300 až 400 hnízdících párů.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy živočichů a v Ptačí oblasti Labské pískovce je prioritním druhem. Zároveň je vlajkovým druhem reintrodukčních programů v Českosaském Švýcarsku, po předchozím vyhubení byl člověkem do přírody navrácen počátkem 90. let minulého století. Reintrodukce proběhla úspěšně a Českosaské Švýcarsko dnes disponuje největší populací sokolů stěhovavých ve střední Evropě.

Sokoli se úspěšně vracejí také do dalších oblastí v České republice. Například v letošním roce v Chráněné krajinné oblasti Broumovsko zahnízdily celkem 4 páry sokolů stěhovavých, úspěšně odchovaly mláďata dva z nich. Jednalo se o 2 samečky a 2 samičky.

Mladí sokoli vyrostli a vyletěli také na pěti hnízdištích ležících na území Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava. Počet vzácných dravců mírně roste i v dalších oblastech země.

 

Foto: NP České Švýcarsko / Václav Sojka

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.