Tropické nemoci se blíží k Česku, kvůli oteplování klimatu

Nebezpečné nemoci z tropů mohou kvůli globálnímu oteplování ohrozit Evropany. Vyšší teploty totiž vedou k šíření komára tygrovaného, který přenáší například horečku dengue, žlutou zimnici nebo západonilský virus.
Britští věci varovali, že se nemoci známé z exotických oblastí mohou šířit do severnějších oblastí Evropy.
I když komár tygrovaný pochází z Asie, rostoucí teploty mu umožňují šířit se do dalších oblastí světa. V Evropě byl poprvé zaznamenán koncem 70. let dvacátého století, pomohl mu k tomu dovoz zboží z exotických zemí. Nyní se již vyskytuje v 17 evropských zemích.
V České republice se tento nebezpečný komár zatím nevyskytuje, ale jejím hranicím se stále přibližuje. Objevil se totiž již u našeho západního souseda, v Německu. Oteplování mu otevírá i dveře do zemí Beneluxu.
Nemoc dengue byly již v roce 2010 hlášena ve Francii, ve stejném období si tuto chorobu přivezl i Německý turista z Chorvatska.
„Výzkumy vědců ukazují, že kvůli změnám klimatu budeme stále častěji potřebovat očkování proti exotickým nemocem nejen při cestě do dalekých tropů, ale i do evropských zemí. Je to ukázka toho, jak dramaticky se mohou změnit naše životy, pokud nezačneme omezovat produkci skleníkových plynů způsobujících globální oteplování,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
Fotografie: Licence: Volné dílo (public domain) Foto | James Gathany / CDC / Wikimedia Commons