Nelegální jed má na svědomí další chráněné zvíře, tentokrát vydru

2012 - 02 - 29
Nelegální jed má na svědomí další chráněné zvíře, tentokrát vydru

Zákonem zakázaný jed karbofuran otrávil v Česku dalšího chráněného živočicha. Jeho obětí se stala vydra nalezená před deseti dny u potoka Ležák nedaleko chatové osady východně od obce Lukavice v okrese Chrudim.

Prudký jed vyvolává ochrnutí dýchacího svalstva a smrt udušením. Na případ upozornila Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). V Česku a na Slovensku jsou tímto jedem každý rok usmrceny stovky zvířat, zejména dravců, vyder a kun.

Správa chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy podala kvůli tomuto případu trestní oznámení na neznámého pachatele. Viníky se bohužel v drtivé většině případů nepodaří vypátrat.

Podle AOPK jde od roku 2006 o patnáctou vydru, která byla v Česku otrávena. Ve stejné lokalitě u Ležáku byly přitom nalezeny dvě otrávené vydry již před čtyřmi lety. Pachatel tehdy nebyl vypátrán. Stejně jako pytlák, který loni na vysočině otrávil tři orly.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.