České řeky budou čistější, díky evropským předpisům

Již příští rok by se měla začít zlepšovat čistota českých řek a rybníků. Od roku 2013 totiž začne platit zákaz používání fosfátů v pracích prostředcích.
Podle nařízení, které schválil Evropský parlament, smí být v pracích prostředcích nejvýše 0,5 gramu fosforu na jednu dávku. Stejné pravidlo nakonec Evropská unie zavedla i pro myčky nádobí. Platit ale začne o dva roky později, v roce 2015.
Na českém trhu se prací prostředky s fosfáty nesmějí pro praní prádla prodávat od 1. října 2006. Rostoucí obliba myček na nádobí však od té doby opět začala zvyšovat celkové množství fosfátů produkované domácnostmi. Fosfor z myček se na celkovém množství fosfátů v odpadních vodách podílí asi jednou pětinou. Celkově největším znečišťovatelem u fosforu je však zemědělství.
Výrobci přidávají do mycích prostředků fosfor kvůli jeho schopnosti změkčovat vodu, fosfáty ale způsobují růst vodních řas a sinic, které znečišťují vodu a ohrožují zdraví. V létě se kvůli jejich přemnožení musí zakazovat koupání.
„Současné znečištění mnoha řek a vodních ploch brání v řadě oblastí návratu některých ohrožených druhů ryb a dalších vodních organismů do míst jejich původního výskytu. Zákaz fosfátu v pracích prostředcích a tablet pro myčky přispěje k dalšímu poklesu znečištění a návratu života do dalších vodních toků,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.