Obdělávané půdy v Česku ubývá, otevírá se prostor pro přírodu

2011 - 09 - 30
Obdělávané půdy v Česku ubývá, otevírá se prostor pro přírodu

Plocha obdělávané půdy se v Česku zvolna snižuje. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. V současnosti zemědělci obdělávají 3,483.500 hektarů půdy. To představuje pokles na 96,6 procenta výměry půdy obhospodařované v roce 2000.

„Otevírá se tak prostor pro návrat přírody. Alespoň do některých okrajových oblastí, kde nejsou pro zemědělství příliš vhodné podmínky,“ komentoval statistiky Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Podobné projekty jsou velmi oblíbené ve vyspělých zemích, jak v západní Evropě, tak v USA. Slouží k obnově biologické rozmanitosti i jako určitá kompenzace postupující urbanizaci v jiných částech země. Na přírodní ekosystémy se přeměňují pozemky, které zemědělci opustili, nebo kde již pro ně není produkce rentabilní. V tuzemsku připravuje podobný projekt inspirovaný zahraničními zkušenostmi právě společnost Česká krajina.

Kromě výměry obdělávané klesl za posledních deset let také počet lidí zaměstnaných v zemědělství. Zatímco v roce 2000 pracovalo v tomto sektoru 166.365 lidí, loni to bylo již jen 108.814 pracovníků. Naopak se zvýšila rozloha obdělávané půdy na jeden zemědělský subjekt ze 136 hektarů v roce 2000 na 152 hektarů v loňském roce. Počet zemědělských subjektů v Česku za stejné období klesl o 13,8 procenta na 22.864.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.