Zastavte kácení na Šumavě, vyzvala Evropská federace národních parků
Další významná mezinárodní instituce se postavila proti kácení v národním parku Šumava. K okamžitému zastavení kácení včera vyzvala Evropská federace národních parků EUROPARC. Ta reprezentuje chráněná území Evropy a sdružuje vice než 450 členů v 36 zemích.
„Šumava má celosvětovou reputaci a je proslulá svojí snahou o ochranu evropské divočiny, založenou na důkladném vědeckém výzkumu a spolupráci s partnery a sousedícími zeměmi s cílem dosáhnout zdravého prostředí pro přírodu i lidi,“ uvádí se v prohlášení EUROPARC.
„Znepokojující snímky agentury Reuters Press, které obletěly svět, ukazují obrázek parku, který ovládly motorové pily. Tyto fotografie jsou v rozporu s étosem a principy, na nichž byl národní park založen a s mezinárodními dohodami, které byly uzavřeny,“ uvádí EUROPARC ve svém stanovisku. „Jsme si jistí, že toto není to, oč by Šumava nebo Česká republika měly usilovat. Aktuální dění na Šumavě vážně narušuje reputaci a integritu Národního parku Šumava i České republiky jako strážců sdíleného evropského přírodního dědictví,“ pokračuje prohlášení.
Federace sleduje se znepokojením změny, které přineslo nové vedení parku, protože ohrožují základy předcházející pracně dosažené dlouhodobé shody. „Federace EUROPARC vyzývá k okamžitému zastavení těchto kontroverzních a jednoznačně nepopulárních aktivit. Chtěli bychom od české vlády a Správy NP Šumava slyšet ujištění, že bez jakýchkoli odkladů začne nový dialog s cílem najít nový způsob péče o chráněnou přírodu a krajinu Šumavy, který bude v souladu se základními principy národního parku,“ píše se ve stanovisku.
Není to poprvé, kdy ze zahraničí přichází výzva, aby se cenné horské lesy na Šumavě nekácely. Již v roce 2009 vyzvalo 1200 vědců z 65 zemí světa, aby Česko horské smrčiny na Šumavě nekácelo. Vysvětlení k současné situaci na Šumavě požaduje rovněž Evropská komise, jejíž dopis obdrželo české ministerstvo zahraničí. Výrazné rozšíření bezzásahových zón, v nichž se nekácí, doporučil již před lety také Světový svaz ochrany přírody IUCN.
„Šumava představuje unikátní přírodní území nejenom v rámci České republiky, ale je jedinečnou lokalitou v rámci celé Evropy. České úřady by proto doporučení ze zahraničí měly brát vážně,“ komentoval prohlášení ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.