Vedle Kokořínska si zaslouží lepší ochranu také další oblasti v Česku

2011 - 07 - 31
Vedle Kokořínska si zaslouží lepší ochranu také další oblasti v Česku

Společnost Česká krajina vítá návrh na rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko o část kolem Doks. Oznámení o návrhu na rozšíření začalo v minulých dnech rozesílat ministerstvo životního prostředí.

V této oblasti Kokořínska se vyskytuje 96 zvláště chráněných druhů rostlin a 163 zvláště chráněných druhů živočichů. Celkem tu bylo v posledních letech zaznamenáno na šest desítek ohrožených druhů rostlin.

Největším unikátem je přitom orchidea prstnatec český, která neroste nikde jinde na světě. Rašeliniště Barónský rybník, kde se vyskytuje, je součástí Jestřebských slatin, které mají být podle ministerstva vyhlášeny Národní přírodní památkou. V oblasti rovněž hnízdí orel mořský, bukač velký nebo jeřáb popelavý.

„Rozšíření Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko bude bezesporu přínosem pro ochranu přírody v tuzemsku,“ říká ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. „V České republice jsou však i další oblasti, které si zaslouží lepší ochranu,“ navázal Dalibor Dostál.

Společnost Česká krajina proto podporuje snahy o vyhlášení Chráněné krajinné oblasti Soutok, která by zlepšila ochranu unikátní lužní krajiny v místech, kde se slévají Morava a Dyje, stejně jako vyhlášení CHKO Brdy po odchodu armády z této oblasti. Podporuje rovněž pokračování kroků vedoucích k vyhlášení nových národních parků Křivoklátsko a Jeseníky.

„Vyhlášení národního parku na části svého území by si v budoucnosti zasloužily také Beskydy, jediné území v České republice, kde se dlouhodobě vyskytují tři druhy velkých šelem – vlci, rysi a medvědi,“

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.