Letošní rok může přinést první mládě orla skalního po více než sto letech

2011 - 03 - 16

Orlům v Beskydech na severovýchodě České republiky by se letos mohla narodit první mláďata po více než sto letech. Pokud se to podaří, bude to velký úspěch projektu reintrodukce těchto krásných dravců v České republice, který uskutečnila tamní Záchranná stanice pro zvířata v Bartošovicích.

Česká republika byla spolu s Irskem jedněmi z mála zemí v Evropě, odkud orli skalní přičiněním člověka zcela vymizeli. V Irsku již od roku 2001 úspěšně probíhá repatriační projekt, jehož cílem je navrátit tento druh irské přírodě. V České republice začal obdobný projekt v roce 2006.

Do české přírody jsou vypouštěna mláďata orlů získaná ze Slovenska se souhlasem tamních vládních institucí. Ornitologové předpokládají, že se nová česká populace spojí se slovenskou a orli skalní osídlí i další území. Lidé orly skalní na území Česka zcela vyhubili před více než sto lety.

Ochránci přírody nyní sledují dva páry orlů skalních, které si v Beskydech stavějí hnízda. Větší naději má pár, který tvoří samec Davida a samice Filomena. Ten již neúspěšně hnízdili loni. U druhého páru je zatím ještě příliš mladá samice.

Takzvanou fotopastí se ochráncům podařilo letos zachytit orlí páření. Snůšku očekávají koncem března.

V celé Evropě dodnes hnízdí okolo 5.500 párů orlů skalních. Orel skalní je majestátní, nádherný dravec s rozpětím křídel 190 až 220 centimetrů, váží 3 až 6,7 kilogramů. V přírodě se ptáci mohou dožít až 38 let, v zajetí 50 i více. „Projekty navracející lokálně vyhubené druhy zpět do přírody patří k tomu nejpoutavějšímu v rámci české ochrany přírody. Ať už jde o rysi na Šumavě v letech 1982 až 1989 nebo současný projekt navracení orlů skalních. Právě na tuto oblast se chceme v budoucnu také soustředit. Především v oblasti velkých kopytníků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.