Za půl století se teplota v Česku zvýšila o víc než stupeň Celsia

Klimatické změny se projevují také v Česku. Za posledních padesát let totiž vzrostla roční průměrná teplota vzduchu v České republice o více než jeden stupeň Celsia. Zjistili to experti Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na základě výpočtů vycházejících z dlouhodobých měření.
Podle klimatologa ČHMÚ Jana Pretela rostla teplota přibližně o tři desetiny stupně za desetiletí. Nejvíce se teploty zvýšily v létě a na jaře. Grafy, které odborníci ČHMÚ na základě měření a výpočtů sestavili, přitom potvrzují, že se klima v Česku otepluje od sedmdesátých let minulého století minulého století více, než v posledních dvou stoletích.
Růst teplot bude v Česku pokračovat i v dalších letech. S tím souvisí také častější projevy extrémního počasí v Česku. Především počty letních dnů s tropickými teplotami, ale také přívalové deště či povodně.
Výzkumy českých expertů tak potvrzují závěry jejich kolegů v zahraničí. Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) byl rok 2010 celosvětově nejteplejším od roku 1880, kdy se započalo s měřením. Teploty pevniny a oceánů byly podle nich v loňském roce o 0,62 stupně Celsia vyšší, než je průměr 20. století.