Za půl století se teplota v Česku zvýšila o víc než stupeň Celsia

2011 - 02 - 20

Klimatické změny se projevují také v Česku. Za posledních padesát let totiž vzrostla roční průměrná teplota vzduchu v České republice o více než jeden stupeň Celsia. Zjistili to experti Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) na základě výpočtů vycházejících z dlouhodobých měření.

Podle klimatologa ČHMÚ Jana Pretela rostla teplota přibližně o tři desetiny stupně za desetiletí. Nejvíce se teploty zvýšily v létě a na jaře. Grafy, které odborníci ČHMÚ na základě měření a výpočtů sestavili, přitom potvrzují, že se klima v Česku otepluje od sedmdesátých let minulého století minulého století více, než v posledních dvou stoletích.

Růst teplot bude v Česku pokračovat i v dalších letech. S tím souvisí také častější projevy extrémního počasí v Česku. Především počty letních dnů s tropickými teplotami, ale také přívalové deště či povodně.

Výzkumy českých expertů tak potvrzují závěry jejich kolegů v zahraničí. Podle amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) byl rok 2010 celosvětově nejteplejším od roku 1880, kdy se započalo s měřením. Teploty pevniny a oceánů byly podle nich v loňském roce o 0,62 stupně Celsia vyšší, než je průměr 20. století.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.