Rys – nový návštěvník dvou národních parků

Dobrá zpráva přišla v minulých dnech z Národního parku České Švýcarsko. Na jeho území se pohybuje rys. Vzácnou šelmu zachytila fotopast.
Pracovníci národního parku tak získali první přímý důkaz, že rys v těchto místech skutečně žije. Již předtím našli stopy ve sněhu, škrábance na stromech nebo ulovené srny. Přímý důkaz však dosud chyběl.
Rysa do Národního parku České Švýcarsko přilákal klid, který je typický pro zimní období. Odborníci předpokládají, že se v létě šelma pravděpodobně přesune do nějaké turisticky méně atraktivní oblasti, například do bývalých vojenských areálů v Sasku.
Je to po dlouhé době poprvé, kdy se rys v této lokalitě objevil. Rys byl totiž stejně jako ostatní velké šelmy ve střední Evropě po staletí pronásledován a téměř vyhuben. V roce 2009 byly zachyceny stopy rysa také v Krkonošském národním parku. Letos však jeho pracovníci žádné známky přítomnosti rysa neobjevili.
V současné době se nejbližší populace rysů vyskytuje na hranicích České republiky a Bavorska. Patří však k menším a ohroženým populacím v Evropě. Nejvíce rysů v současnosti žije v Katpatech (asi 2200 rysů), Skandinávii (2500 rysů) a Pobaltí včetně částí Ukrajiny a Polska (2000 rysů).
Populace v dalších částech Evropy jsou již výrazně menší, mnohé z nich jsou ohrožené. Mezi ně patří i populace v České republice. Za posledních dvacet let tam podle ekologických organizací pytláci zabili na pět set rysů.