Pohledy s motivy divokých koní, zubrů a praturů se staly součástí největší sbírky pohlednic v České republice

2024 - 07 - 09
Pohledy s motivy divokých koní, zubrů a praturů se staly součástí největší sbírky pohlednic v České republice

Kolekce jedenácti pohlednic zachycujících divoké koně, zubry a pratury z milovické rezervace velkých kopytníků se stala součástí sbírky Východočeského muzea v Pardubicích. Ta je s více než 300 tisíci exempláři největší v České republice a jednou z největších ve střední Evropě.

„Pohlednice pro nás vytvořil fotograf Michal Köpping, který je nejenom autorem krásných záběrů, ale financoval i grafické zpracování a tisk pohledů. Pohlednice vyšly v malém nákladu a díky zájmu turistů rychle mizí. Jsme proto velmi rádi, že tuto unikátní kolekci zařadilo Východočeské muzeum v Pardubicích do svých sbírek a zůstane tak zachována i pro budoucí generace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Pohlednice zachycují například souboje mladých zubrů či praturů, hříbě divokých koní v porostu vysokých trav před jejich spasením velkými kopytníky nebo péči klisen o hříbě. Pohledy mohou návštěvníci rezervace získat například v Turistickém informačním centru Milovice na Náměstí 30. června.

Rozsáhlá sbírka pohlednic Východočeského muzea v Pardubicích je největší svého druhu v České republice. Zahrnuje přes 300 000 kusů od první emise korespondenčních lístků z roku 1869 až po současnost. Svým širokým tematickým záběrem poskytuje svědectví o vývoji pohlednic nejenom na území dnešní České republiky, ale také v Evropě, Americe nebo Asii. Mezi nejcennější exponáty sbírky patří jedinečné místopisné litografie, secesní blahopřejné pohlednice, reprodukce známých malířů či zajímavé příležitostné nebo reklamní pohlednice. První pohlednice patřily k výtvarným unikátům, bývaly často zlacené nebo stříbřené, navíc byly i plastické. Z historického hlediska jsou významné politické agitační pohlednice z 50. let minulého století. A také místopisné pohlednice zachycující dobovou podobu mnoha malých vesniček či městeček. Každý rok, především díky darům, přibývají do sbírky nové pohlednice, jak z území České republiky, tak ze zahraničí.

Výrazná část kolekce pochází ze soukromé sbírky Květuše Veselé ze Svitav, která ve svém domě od roku 1993 provozovala první soukromé Muzeum pohlednic Orbis Pictus. Východočeské muzeum tuto jedinečnou sbírku zakoupilo díky finanční podpoře Ministerstva kultury České republiky v letech 1998 až 1999. Její zakladatelka se přestěhovala za dětmi do Kanady, kde ji však sběratelská vášeň neopustila a založila sbírku novou.

Rezervaci velkých kopytníků může veřejnost podpořit hlasováním v soutěži o ekologické Oskary https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/ Součástí ceny je finanční odměna, kterou by ochránci přírody využili na zlepšení zázemí pro velké kopytníky v milovické rezervaci.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.