Češi pomáhají nešťastným zvířatům, která uvázla v holandské karanténě. Za den vybrali přes polovinu potřebné částky

2024 - 06 - 27
Češi pomáhají nešťastným zvířatům, která uvázla v holandské karanténě. Za den vybrali přes polovinu potřebné částky

Více než polovinu potřebné částky věnovali dárci z České republiky na pomoc dvěma samicím pratura, které uvázly v holandské karanténě. Přes portál pomahamepraturum.cz již darovali více než 156 tisíc korun z potřebných 271 tisíc korun na jejich převoz do Novohradských hor.
Dvě mladé samice zpětně šlechtěného pratura měly původně odjet z Nizozemí, kde se narodily, do Dánska. Z převozu však na poslední chvíli sešlo a divoká zvířata tak tráví zbytečně měsíc za mřížemi v uzavřené karanténní stanici. Čeští ochránci přírody jim nabídli nový domov v Novohradských horách, v nedávno založené rezervaci velkých kopytníků. Pokud však nezískají finanční prostředky na nákup zvířat do soboty, musely by pratuří samice znovu absolvovat náročný odchyt a další měsíc ve stresujícím prostředí karantény.

„Chtěl bych moc poděkovat všem lidem, kterým není lhostejný osud těchto nešťastných zvířat. Díky rychlosti darů se tak výrazně zvýšila šance, že dvě pratuří slečny uvidí už za několik dní místo mříží a umělého světla zářivek rozkvetlé pastviny Novohradských hor pod modrou oblohou,“ ocenil pomoc veřejnosti Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která koordinuje chov praturů v České republice a pro Novohradskou rezervaci bezplatně poskytla dva býky těchto divokých turů.

Poslední detaily o možnostech převozu získali čeští ochránci přírody z Nizozemí včera kolem poledne a po třinácté hodině vyhlásili sbírku.

Samice z Nizozemí, které jsou nepříbuzné dovezeným býkům, zároveň založí v Česku novou genetickou linii. To je důležité proto, aby zvířata v chovu dlouhodobě nedegenerovala. Pastva praturů a divokých koní pomůže v Novohradských horách chránit pestré prostředí pro květiny, motýly, ptáky a další skupiny organizmů.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.