PET lahve, plechovky i kusy nábytku. Dobrovolníci dnes uklízeli turistickou stezku u rezervace velkých kopytníků

2024 - 06 - 11

Několik pytlů plných odpadků dnes nasbírali dobrovolníci ze společnosti Vodafone v sousedství rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Úklidu se věnovali na turistické trase vedoucí od Milovic směrem na Lipník a Benátky nad Jizerou. Ta je pro mnoho návštěvníků regionu vizitkou celé oblasti.

Mezi nasbíranými odpadky převládaly plastové PET lahve, plechovky od nápojů, krabičky od cigaret a igelitové tašky a sáčky. Na rozdíl od minulých let se ve větším množství začaly objevovat také různé obaly od jídla z provozoven rychlého občerstvení McDonald’s a KFC. Vedle drobnějších odpadů dobrovolníci odklidili i několik rozměrnějších součástí z automobilů, poklic na disky nebo kusů nábytku.

Dnešní brigáda se zaměřila především na část turistické trasy vedoucí po frekventované silnici. „Tento úsek je pro turisty poměrně nebezpečný. Především mateřské školy, lesní školky, děti ze základních škol a turistických nebo skautských oddílů se v těchto místech pohybují v hustém provozu. Také pro dobrovolníky nebylo snadné uklízet v lokalitě, kde je míjelo jedno auto za druhým,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Ochránci přírody již před několika lety jednali o vytvoření bezpečnější turistické trasy mimo silnici, ale ani po letech se ji zatím nepodařilo vytvořit. „Je škoda, že bezpečnost dětí nyní nepatří mezi priority,“ doplnil Dalibor Dostál.

Po dnešním úklidu nebudou návštěvníkům regionu kazit dojem alespoň poházené odpadky. „Chtěl bych poděkovat dobrovolníkům za odvedenou práci. Vyčištěná část trasy se výrazně proměnila k lepšímu. Stejně tak patří poděkování městu Milovice, které nasbíraný odpad odveze k likvidaci,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků je v současnosti ve finále soutěže o ekologické Oskary, veřejnost může pro divoké koně, zubry a další velké kopytníky hlasovat na https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.