Milovická rezervace velkých kopytníků dnes získala Cenu sympatie v soutěži E.ON Energy Globe
Výrazný úspěch si dnes připsala milovická rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na Ekofestivalu, který se konal celé odpoledne v Českých Budějovicích, získala Cenu sympatie v rámci prestižního festivalu E.ON Energy Globe.
„Nesmírně si vážíme podpory veřejnosti, která o zisku Ceny sympatie rozhodovala. Ocenění patří všem, kdo se na vzniku a fungování rezervace podílí od jejího vzniku až do současnosti. Ať už jde o odbornou a vědeckou stránku, financování, dobrovolnickou činnost nebo náročnou advokační činnost, která pomáhá unikátní rezervaci bránit před různými destruktivními tlaky,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci jako první a dosud největší projekt tohoto druhu v České republice.
„Velké poděkování patří patronce projektu Jitce Čvančarové, která pro podporu rezervace dělá neskutečně mnoho,“ navázal Dalibor Dostál.
Milovická rezervace velkých kopytníků jedinečným způsobem spojuje ochranu biologické rozmanitosti s ochranou klimatu. Zároveň dokázala získat obrovskou podporu a zájem veřejnosti a přispívá tak k popularizaci ochrany přírody a životního prostředí. Zubři a divocí koně v milovické rezervaci pomohli zvýšit počty vzácných druhů o stovky i tisíce procent. Počty jedinců nejvzácnějšího místního motýla, modráska hořcového, vzrostly po příchodu velkých kopytníků o 1700 procent, počty semenáčků nejohroženější květiny na území rezervace, hořce křížatého, se zvýšily dokonce o 5553 procenta.
Po získání Ceny sympatie rezervace velkých kopytníků dál usiluje o celkové vítězství v soutěži o ekologické Oskary, veřejnost může pro divoké koně a další velké kopytníky hlasovat na https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/rezervace-velkych-kopytniku/
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.
Foto: Běla Dostálová