V Novohradských horách jsou první divocí koně. Další je budou následovat

2024 - 05 - 27
V Novohradských horách jsou první divocí koně. Další je budou následovat

První dvě klisny divokých koní dnes převezli ochránci přírody do Novohradských hor. Zvířata odchycená v bývalém vojenském prostoru Milovice ve Středočeském kraji se na jihu Čech, jen několik kilometrů od rakouských hranic, připojila ke zpětně šlechtěným praturům, kteří lokalitu obývají od přelomu loňského a letošního roku.

Rezervace v Novohradských horách vznikla na soukromých pozemcích a slouží pro výzkumné účely a obnovu místního ekosystému. „Další koně bychom měli převážet v příštích týdnech. Bude záležet na vývoji počasí, převozy divokých zvířat není vhodné dělat za příliš vysokých teplot,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, které ve spolupráci s vědci v roce 2015 založila milovickou rezervaci velkých kopytníků.

Rezervace velkých kopytníků se probojovaly do finále soutěže o ekologické Oskary, veřejnost může pro divoké koně a další velké kopytníky hlasovat na https://www.eon.cz/energy-globe/hlasovani/

V rezervacích velkých kopytníků se díky pastvě daří zvyšovat počty vzácných druhů o stovky i tisíce procent. Například počty semenáčků nejvzácnější květiny v milovické rezervaci, hořce křížatého, vzrostly o 5553 procent, počty nejohroženějšího místního motýla, modráska hořcového Rebelova, o 1700 procent. Vědecké studie kromě toho prokázaly, že pastevní ekosystémy velkých kopytníků vážou o 50 procent více uhlíku, než lesy.

Finanční prostředky na divoké koně pro Novohradské hory poskytla společnost JRD z výtěžku benefičního koncertu, který uspořádala.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Foto: Jan Kurz

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.