Zubři z milovické rezervace se dnes představí v Národním muzeu na filmovém festivalu Nechme se překvapovat

2024 - 04 - 09
Zubři z milovické rezervace se dnes představí v Národním muzeu na filmovém festivalu Nechme se překvapovat

Osud zubrů v České republice a jejich chov v milovické rezervaci velkých kopytníků se dnes představí na filmovém festivalu přírodovědných snímků Nechme se překvapovat, který se koná v Národním muzeu od 9. do 10. dubna.

Vzdělávací festival přináší krátké filmové projekce o živočišných druzích, ekosystémech, ochraně přírody a globálních výzvách. Je určený pro žáky druhých stupňů základních škol a víceletých gymnázií. Na edukativní videa z online knihovny České koalice pro ochranu biodiverzity (CCBC) navazuje beseda s protagonistou snímku. O moderovanou diskuzi se žáky se starají moderátoři Rádia Junior. „Cílem festivalu je představit žákům vybrané živočišné druhy, přiblížit práci terénních zoologů a podpořit ochranu přírody,“ vysvětluje ředitelka CCBC Kristýna Nováková.

„Milovická rezervace výborně ukazuje, jak důležité je chránit zubry nejen kvůli záchraně tohoto impozantního druhu, ale i kvůli dlouhodobé péči o unikátní přírodu české savany, která pokrývá nejrozsáhlejší českou přírodní nížinu rovinatého charakteru. Nebýt zubrů a dalších velkých kopytníků, řada vzácných květin a motýlů by v těchto místech již vyhynula,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která ve spolupráci s vědci milovickou rezervaci založila, a dnes bude po filmové projekci besedovat se školáky.

Mezi dalšími snímky se v Národním muzeu představí filmy o mlocích, velkých šelmách, invazních druzích a dalších fenoménech tuzemské přírody.  Všechny projekce v Praze jsou již plně obsazeny. Další volné termíny najdou zájemci na festivalu v Českých Budějovicích nebo v Opavě.

Na milovickou rezervaci velkých kopytníků může veřejnost přispět prostřednictvím portálu pomahamekrajine.cz .

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Nadace Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Foto: Vojtěch Lukáš

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.