Předsedou Komise pro životní prostředí v Kutné Hoře byl dnes zvolený Dalibor Dostál z České krajiny

2023 - 11 - 27

Předsedou Komise pro životní prostředí v Kutné Hoře byl dnes zvolený zakladatel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Ochranářská společnost vznikla v Kutné Hoře v roce 2007. I když svoje největší projekty zaměřené na návrat velkých kopytníků realizuje v bývalém vojenském prostoru Milovice a v Národním parku Podyjí, v Kutné Hoře se zaměřuje například na programy věnované výsadbě stromů.

„Chtěl bych především poděkovat dlouholetému předsedovi Komise pro životní prostředí Martinu Hlavatému za mnohaletou práci. Laťku nastavil opravdu vysoko a bude velmi těžké se alespoň přiblížit tomu, jak komise dosud fungovala,“ uvedl Dalibor Dostál.

Komise se věnuje řadě témat, která souvisí s životním prostředím ve městě a jeho okolí. Mezi ta dlouholetá patří zlepšení ochrany unikátního údolí Vrchlice, kde v posledních letech došlo k některým necitlivým zásahům. Komise může přispět také ke zlepšení biodiverzity na území města. Na rozdíl od jiných měst se v Kutné Hoře například nedaří dlouhodobě vyčlenit plochy květnatých trávníků, kde by se rozsah a četnost sečení přizpůsobily zvýšení biologické rozmanitosti těchto míst. Komise chce pomáhat radnici hledat inspiraci v jiných městech, velmi dobře funguje péče o květnaté trávníky například v Českých Budějovicích.

„Mezi důležitá témata patří také začlenění Kutné Hory do sítě biokoridorů, které vznikají v katastrech okolních obcí, nebo eliminace invazních dřevin, které právě z měst často pronikají do volné krajiny, kde pak působí značné škody,“ doplnil Dalibor Dostál. Klíčovým tématem pro komisi budeš také navržení motivačního programu pro obyvatele města, který by podporoval tříděný odpadů a pomohl snížit celkový objem komunálního odpadu.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Foto: Jiří D. Dostál

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.