Historicky první běh v ústecké zoo podpořil divoké koně v milovické rezervaci

2023 - 08 - 26
Historicky první běh v ústecké zoo podpořil divoké koně v milovické rezervaci

Výtěžek z dnešního, historicky prvního benefičního běhu areálem ústecké zoologické zahrady „Proběhni si zoo“ věnovala Zoologická zahrada v Ústí nad Labem rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

V této pastevní rezervaci pomohli koně a další velcí kopytníci obnovit luční biotopy a umožnili tak návrat řady vzácných druhů rostlin a živočichů. Funkci takzvaných velkých spásačů zde kromě zubrů a praturů zajišťují exmoorští koně, kteří se v anglickém Exmooru na Britských ostrovech po staletí vyskytují ve volné přírodě a svojí podobou nejlépe odpovídají i původním divokým koním kontinentální Evropy. „Volba tohoto projektu nebyla náhodná. Má přímou vazbu na nově chovaný druh v ústecké zoo, koně Převalského,“ upřesňuje volbu podporovaného projektu vedoucí zoologického oddělení Petra Padalíková. Zoo Ústí nad Labem zahájila chov koní Převalského koncem letošního června, kdy do výběhů dorazily první dvě samice z chovné stanice v Dolním Dobřejově. Stala tak jednou z pěti českých zoologických zahrad, které nyní tento druh chovají.

„Každý chovaný druh v zoo je jakýmsi ambasadorem osudů zvířat ve volné přírodě a na to bychom rádi do budoucna upozorňovali. Naším cílem je udělat z benefičních běhů tradici a díky druhům chovaným v lidské péči podporovat naše ochranářské projekty ve volné přírodě, a tím i ochranu světové biodiverzity v místech jejich přirozeného výskytu,“ vysvětlila ředitelka ústecké zoo Ilona Pšenková.

Milovická rezervace se díky spolupráci ochránců přírody s vědci stala vlajkovým projektem návratu velkých kopytníků do české krajiny. „Udržovat tyto pastviny není jednoduché, je to vlastně také takový běh na dlouhou trať a já jsem velmi potěšen, že výtěžek z prvního benefičního běhu areálem ústecké zoo míří právě sem,“ ocenil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd ČR, které je spoluzakladatelem a odborným garantem milovické rezervace.

Zatímco divocí kopytníci v milovické rezervaci nepotřebují prakticky žádnou péči, obrovské prostředky si při záchraně přírody v milovické rezervaci vyžádalo zejména odklízení černých skládek, stavební suti a jiných pozůstatků po armádě, likvidace invazních rostlin nebo omezování expanzivních křovin zarůstajících otevřenou krajinu. „Ústecké zoologické zahradě bych chtěl velmi poděkovat. Podpory si vážíme o to více, že ani zajišťování provozu a rozvoje zoologické zahrady není jednoduché a zoo má řadu vlastních projektů, kde by mohla tyto finanční prostředky využít. O to je pro nás tato pomoc cennější,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která rezervaci založila ve spolupráci a Biologickým centrem Akademie věd. Benefiční běh získal pro rezervaci částku 15 tisíc korun.

„Běh v zoo byl naprosto perfektně organizačně zmáknutý! Výborná zážitková trať, kde bylo stále na co koukat, průběh areálem zoo neměl konkurenci, všichni si ho užili. Děti byly nadšené z dětské trasy a ty účastnické medaile jsou krásnou vzpomínkou na originální závod.“ hodnotí běh vítězka kategorie žen Zuzana Kotěšovcová, která má s organizováním a propagací běhů velké zkušenosti.“

„Běh se i navzdory rannímu dešti vydařil, chladnější dopoledne vlastně bylo po předchozích vedrech k běžcům milosrdné. Atmosféra byla úžasná. Jsem potěšena, že zahrada pořádá takovéto akce, které návštěvníky se zoo ještě více sbližují. Město bude zahradu i v dalších aktivitách nadále podporovat,“ přislíbila radní pro zoologickou zahradu Eva Nováková.

Víkendový běh byl určený pro profesionální i rekreační běžce v dospělé a dětské kategorii. Organizátoři z ústecké zoo pro běžce v hlavním závodě pro dospělé připravili velmi náročnou trasu. Běžci museli na pětikilometrové trati zvládnout přírodní terén Mariánské skály a hlavně obtížný svažitý terén areálu zoologické zahrady, který má převýšení téměř 100 metrů.

Nejrychlejším běžcem a absolutním vítězem hlavního závodu se stal Petr Zuda s časem 18:30 minut, vítězství v kategorii žen vybojovala Zuzana Kotěšovcová s časem 23:01 minut. Na start dětského závodu na 600 metrů, jehož trasa vedla symbolicky kolem výběhu koní Převalského, ale také do náročného stoupání u pavilonu Asijský prales, se vydalo 52 dětí ve věku 3–15 let. Kategorii nejmenších závodníků (3–5 let) vyhrála Viktorie Kiebelová, kategorii starších (6–9 let) zvládla nejrychleji Tereza Trapková a juniorskou kategorii (10–15 let) zaběhl nejrychleji Josef Svoboda.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Foto: Ondřej Šesták

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.