Boj s lupinou pokračuje. Dobrovolníci dnes znovu likvidovali invazní rostlinu v milovické rezervaci

2023 - 05 - 26
Boj s lupinou pokračuje. Dobrovolníci dnes znovu likvidovali invazní rostlinu v milovické rezervaci

Odstraňování škodlivé, invazní lupiny mnoholisté dnes pokračovalo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Jejímu vyrývání se věnovali dobrovolníci ze společnosti Takeda.  Lupina patří k nepůvodním druhům, které velmi výrazně ohrožují českou přírodu. Vytváří husté porosty, které vytlačují původní druhy květin. Navíc obohacuje půdu o dusík a tím vytváří podmínky pro šíření plevelů, jako jsou kopřivy nebo šťovíky.

„Šíření invazních druhů představuje jeden z nejzávažnějších problémů v oblasti ochrany přírody. Nejenom že ohrožují biologickou rozmanitost, ale působí také obrovské ekonomické škody. Vědci odhadují, že za poslední půlstoletí způsobily celosvětově finanční ztráty ve výši 1,3 bilionu dolarů,“ zmínil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila ve spolupráci s vědci. „Dobrovolníkům bychom chtěli velmi poděkovat, bez jejich pomoci bychom takto rozsáhlou akci nezvládli,“ ocenil Dalibor Dostál. Akce měla být původně rozsáhlejší, ale kvůli panice způsobené výskytem azbestu v části bývalého vojenského prostoru některé firmy nakonec svoje plány zrušily.

Dobrovolníci se rýči snažili lupinu vyrývat i s kořeny. To je velmi obtížné, protože v některých případech jsou kořeny velmi rozvětvené, a v suché, tvrdé půdě je jejich kompletní odstranění náročné. „Pokud návštěvníci uvidí lupinu v přírodě, mohou alespoň utrhnout její květ. Rostlina sice další rok znovu vyroste, ale zabrání tím dozrání jejích semen, která by tento nebezpečný druh rozšířila do dalších míst,“ doplnil Dalibor Dostál.

Lupina mnoholistá se do rezervace šíří z okolních pozemků, kde proti ní roky nikdo nezasahuje. Dobrovolníci proto v minulých dnech čistili od invazních rostlin i nejbližší okolí rezervace.

„Našim cílem je vyvíjet udržitelná řešení pro zlepšení veřejného zdraví a proto s našimi kolegy a strategickými partnery spolupracujeme na podpoře aktivit a odpovědných inovací na ochranu světa, ve kterém žijeme. Tento projekt je pro nás velice inspirující svou ideou, proto jsme chtěli alespoň malou pomocí přispět k ochraně životního prostředí a zmírňování dopadů na biologickou rozmanitost,“ uvedla Štefánia Cicková, mluvčí společnosti Takeda a navázala: „Planeta je jedním ze tří pilířů firemní filozofie společnosti Takeda, kde jsou vzájemně propojeni: Pacienti, Lidé a Planeta. Uvědomujeme si, že i malé činy mohou mít významný dopad při ochraně přírodních systémů naší planety.“

Čím je projekt v Milovicích pro společnost inspirující? „Zmírňování dopadů klimatických změn na přírodu i člověka. Upozorňování na klíčovou součást adaptace krajiny na změny klimatu, kterou je půda, jelikož uzdravení půdy je klíčem pro svět sužovaný klimatickými změnami. Vytváření podmínek pro pastvu velkých kopytníků jenž pomáhá obnovovat půdu a vracet do ní organickou hmotu, která podporuje zadržování vody při přívalových deštích,“ vyjmenovala Štefánia Cicková, proč se dobrovolníci rozhodli pomáhat právě v rezervaci velkých kopytníků.

Kromě vyrývání invazní lupiny dnes další část dobrovolníků také sbírala odpadky v okolí okružní stezky vedoucí kolem rezervace. Sesbírané odpadky pak díky spolupráci s městem Milovice odvezla jeho technická skupina.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Dalibor Dostál

 

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.