Rezervace divokých koní u Milovic prodloužila smlouvu s radnicí do roku 2034

2023 - 05 - 13
Rezervace divokých koní u Milovic prodloužila smlouvu s radnicí do roku 2034

Smlouvu o zápůjčce pozemků pro rezervaci velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku podepsal včera starosta města Milan Pour a ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Část rezervace, kde žijí divocí koně a pratuři, má tak zajištěné pokračování do roku 2034.

„Město Milovice bylo první, které dalo našemu projektu důvěru. Rezervace v roce 2015 vznikla na 40 hektarech městských pozemků. Jsem proto rád, že jsme s předstihem podepsali smlouvu, která rezervaci zajišťuje další existenci. Je to důležité pro její financování,“ poděkoval Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina.

Rezervace se nachází na pozemcích tří vlastníků – města Milovice, Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Středočeského kraje. Smlouva zajišťuje pokračování činnosti rezervace na městských pozemcích.

Rezervace u Milovic se stala v době svého vzniku světově nejsledovanějším projektem v České republice. Opakovaně o ní informovala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post, BBC a dalších. Projekt získal nejcennější tuzemská ocenění, jako Cenu Josefa Vavrouška, Cenu SDGs v oblasti Změna klimatu nebo Cenu prezidenta festivalu Ekofilm.

Velcí kopytníci jsou v rezervaci atraktivním turistickým cílem, za kterým přijíždí na sto tisíc návštěvníků ročně. Především ale pečují o biologicky cennou krajinu. Management provádí ochranářská společnost pro všechny vlastníky pozemků zdarma. Za deset let jim tak ušetří na 150 milionů korun. Navíc peníze získané z dotací a grantů vrací do péče o území, pozemky vlastníků díky tomu zhodnotila o další miliony korun. Financuje například odklízení pyrotechniky, úklidy černých skládek a odstraňování nebezpečných pozůstatků po činnosti armády, omezování expanzivních křovin, eliminaci invazních rostlin a další činnosti.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Petra Kazdová

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.