V rezervaci velkých kopytníků u Milovic se dnes narodilo druhé zubří mládě letošního roku

2023 - 05 - 02

Další vzácný přírůstek se dnes narodil v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na svět tam přišla zubří samička, druhá v letošním roce. „Mládě mělo ještě velmi nejistý krok a viditelnou pupeční šňůru,“ popsal první setkání se zubří samičkou Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Od prvních okamžiků dělala novorozenému mláděti společnost samička, která v rezervaci přišla na svět koncem března jako vůbec první letošní přírůstek. „Nehnula se od něj na krok, byla viditelně ráda, že získala vrstevníka na společné hry, poté, co byla více než měsíc ve společnosti samých dospělých zvířat a starších výrostků z předchozích let,“ doplnil Dalibor Dostál.

V milovické rezervaci se letos zatím narodila tři mláďata. Kromě dvou zubřích samiček ještě hřebeček divokých koní, který přišel na svět ve druhé polovině dubna, jako první potomek nového harémového hřebce.

Rezervace velkých kopytníků se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na ploše zhruba 350 hektarů. V době svého vzniku byla světově nejsledovanějším českým projektem, informace o ní opakovaně přinášejí prestižní média na pěti kontinentech. Velcí kopytníci pomáhají obnovovat vzácnou stepní přírodu, díky jejich pastvě se počty jedinců vzácných druhů květin a motýlů zvyšují o stovky i tisíce procent.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.