Studenti České zemědělské univerzity dnes likvidovali invazní celík kanadský v rezervaci velkých kopytníků u Milovic

2022 - 08 - 21
Studenti České zemědělské univerzity dnes likvidovali invazní celík kanadský v rezervaci velkých kopytníků u Milovic

Invazní rostlinu celík kanadský dnes v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice likvidovali studenti České zemědělské univerzity. Žlutě kvetoucí rostlinu pocházející ze severoamerického kontinentu vytrhávali i s kořeny. Mladé porosty celíků na větších plochách pak vysekávali křovinořezy.

Studentům se od celíku podařilo vyčistit rozsáhlé území v západní části rezervace. „Velcí kopytníci dokáží na velkých plochách obnovit přírodní procesy takovým způsobem, že není potřeba provádět prakticky žádné doplňkové managementy. Výjimkou je pouze odstraňování negativních následků lidské činnosti, s nimiž si příroda neporadí. Kromě úklidu černých skládek je to především likvidace invazních druhů a odstraňování křovin, které se šíří celosvětově kvůli kombinaci změn klimatu a emisí dusíku z dopravy, průmyslu, energetiky a průmyslového zemědělství,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, a navázal: „Invazní rostliny odstraňujeme v rámci rezervace průběžně od jejího založení v roce 2015. Bohužel se do ní neustále šíří z neudržovaných pozemků v okolí, takže je to nekonečný proces. Proto jsme velmi rádi za pomoc studentů, protože naše kapacity jsou omezené.“

Dobrovolnickou pomoc studentů aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU zorganizoval v rámci týdenní praxe zaměřené na managementy v oblasti Polabí ochranář Pavel Brodecký z Radimi u Kolína. Na práce v terénu pak navázala exkurze v rezervaci velkých kopytníků. „Chtěl jsem, aby na vlastní oči poznali i jiný typ managementu, než křoviňák, pilu a hrábě, a hlavně viděli zvířata a rozdíl ve vegetaci a populacích hmyzu na území pastevní rezervace a mimo ni,“ vysvětlil Pavel Brodecký.

Celík kanadský pochází ze Severní Ameriky, nejspíše z jižní Kanady a centrální oblasti Spojených států. Do Evropy se dostal roku 1645 jako okrasná rostlina do zahrad a parků. Člověkem byl zavlečen také do Asie, Austrálie i na Nový Zéland.

Celíky se často nacházejí v blízkosti lidských sídel a využívají prostředí proměněné lidskou činností. Kolonizují hlavně slunná místa, rostou na skládkách domovního odpadu, na náspech silnic nebo železničních tratí, v příkopech u cest, na okrajích polí, na mezích, v okolí vodních toků nebo na různých nevyužívaných plochách, odkud pronikají do okolí, včetně přírodně cenných lokalit.

Tato vytrvalá rostlina se rozmnožuje semeny i oddenky. Právě pomocí oddenků se za příhodných podmínek rychle šíří a vytváří rozsáhlé husté porosty. Celík kanadský, známý také pod jménem zlatobýl kanadský, je v Česku zařazen mezi invazivní rostliny. Svými hustými, zapojeným porosty vytlačuje původní rostlinné druhy a vytváří rozsáhlé monokultury, odkud se dále rozšiřuje na nová místa. První záznam o výskytu tohoto neofytu ve volné přírodě na území současné České republiky pochází z roku 1838.

Kromě celíku likvidují ochránci přírody v rezervaci také další invazní druhy, především lupinu, akát nebo javor jasanolistý.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.