V milovické rezervaci skončilo natáčení rakouského dokumentu o krásách české přírody a seriálu pro Francii

2022 - 08 - 10
V milovické rezervaci skončilo natáčení rakouského dokumentu o krásách české přírody a seriálu pro Francii

Poslední záběry natočil včera večer rakouský filmový štáb v milovické rezervaci velkých kopytníků, kam jezdil opakovaně točit posledních několika měsíců. Ve filmování bude ještě pokračovat na dalších místech České republiky.

Dokument s pracovním názvem „Česko – krajina jako z pohádky“ by měl mít v rakouské televizi ORF premiéru o letošních vánočních svátcích. „Kromě samotné přírody jsou námětem také změny klimatu viděné z perspektivy zvířat,“ uvedl režisér dokumentu Michael Schlamberger.

V milovické rezervaci filmaři natáčeli především atraktivní velké kopytníky, ale i řadu drobných druhů hmyzu či ptáků, kterým pastva divokých býložravců pomáhá. „Filmaře zajímal rovněž pozitivní vliv pastvy na adaptaci krajiny na klimatické změny,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 založila.

Vedle Milovic se natáčelo například v Jižních Čechách, v Jeseníkách nebo v Národním parku České Švýcarsko. V příštích dnech tam bude štáb filmovat také následky ničivého požáru, jako jednoho z viditelných důsledků klimatických změn.

Dokument tvůrci natáčeli zhruba dva roky. Do průběhu prací na snímku výrazně zasáhla pandemie koronaviru covid-19, v jejímž důsledku bylo podstatnou část tohoto období omezeno cestování mezi státy.

Průvodcem snímku bude krkavec, který bude pozorovatelem krajiny a jejích nejkrásnějších míst. Na snímku se kromě rakouské Science Vision a ORF podílela také Česká televize a německá stanice NDR. Členem štábu byl také přední český dokumentarista přírody Jiří Petr, který se nedávno podílel také na vzniku snímku Planeta Praha. Délka rakouského dokumentárního filmu bude 52 minut.

Rakouský štáb společnosti Science Vision nenatáčel letos v Milovicích jen snímek o pohádkových krásách české přírody. Pro seriál Natura Europa vytvářeli dokumentaristé jeden z pěti dílů. Konkrétně epizodu věnovanou návratu zpětně šlechtěných praturů do přírody. Cyklus iniciovala francouzská televize Arte a podílejí se na něm například také tvůrci z Německa nebo Irska.

Nešlo přitom o první filmové a televizní dokumenty, které se v rezervaci natáčely. Vznikal zde snímek Lekce divokosti režiséra Jana Svatoše, část celovečerního přírodopisného filmu Planeta Česko Mariána Poláka, část dílu seriálu Krajinou domova Petra Krejčího nebo epizoda seriálu Češi zachraňují Zdeňka Suchého.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Jiří Petr

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.