Milovickou rezervaci velkých kopytníků dnes navštívila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková

2022 - 07 - 15
Milovickou rezervaci velkých kopytníků dnes navštívila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková

Rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice dnes navštívila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Prohlédla si stáda zubrů, divokých koní i zpětně šlechtěných praturů a měla možnost vidět také výsledky pastvy velkých býložravců po sedmi letech.

„Paní ministryni jsem poděkoval za dlouhodobou podporu ze strany ministerstva životního prostředí, bez níž by rezervace nevznikla a bez které by se ji hlavně nepodařilo udržet,“ ocenil pomoc resortu Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Kvůli tomu, že se rezervace nachází na území v blízkosti Prahy, mezi dvěma městy a nedaleko dálnice, je její území atraktivní pro komerční společnosti i spekulanty s pozemky a je tak vystavena dlouhodobým likvidačním tlakům. Proto je pro ni důležitá dlouhodobá podpora ministerstva životního prostředí i veřejnosti.

Rezervace vznikla v roce 2015 na původní rozloze 40 hektarů. V současné době zaujímá plochu 350 hektarů a je největší svého druhu v České republice. Jejím největším přínosem je obnova biologické rozmanitosti. Díky velkým kopytníkům se výrazně zvýšily počty chráněných druhů v rezervaci.

Týká se to jak květin, kdy například hořců křížatých přibylo o 367 procent, tak motýlů, kdy modrásků hořcových Rebelových přibylo o 1700 procent. Díky obnově kvetoucích luk se do lokality začaly vracet také druhy, které v těchto místech před desítkami let vyhynuly. Například motýl modrásek jetelový se v bývalém vojenském prostoru Milovice objevil po více než půl století.

Velcí kopytníci pomáhají také s adaptací krajiny na změny klimatu. Pastva bez používání toxických léčiv a antiparazitik totiž obnovuje přirozený oběh organických látek v prostředí, schopnost půdy zadržovat vodu i ukládání uhlíku v půdě. Pastva velkých kopytníků tak patří mezi nejúčinnější klimatická opatření.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Dalibor Dostál

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.