Správní rada Nadace Partnerství dnes navštívila rezervaci velkých kopytníků v Milovicích

2022 - 05 - 28
Správní rada Nadace Partnerství dnes navštívila rezervaci velkých kopytníků v Milovicích

Členové správní rady Nadace Partnerství a jejich rodinní příslušníci navštívili dnes odpoledne rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Zástupci největší české nadace zaměřené na ochranu přírody a životního prostředí se seznámili s výsledky přirozené pastvy po sedmi letech od jejího zahájení. Jejím výsledkem je obnova bohatě kvetoucích trávníků na stovkách hektarů někdejšího armádního cvičiště.

„Dnešní návštěvu bereme jako důležité ocenění naší práce. Slova uznání od odborníků, kteří se dlouhodobě věnují ochraně životního prostředí, jsou pro nás podporou v činnosti, která často není úplně jednoduchá a radostná. Je pro nás důležité vědět, že v ní vidí smysl i další lidé,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Pro ochranářskou organizaci byla dnešní návštěva navíc symbolickou tečkou za pandemií koronaviru. „Návštěva správní rady Nadace Partnerství se domlouvala dva roky. Dohodnutý termín v době přechodného zlepšení situace ale pokaždé překazilo další zhoršení vývoje koronavirové pandemie covidu-19. Jsme proto rádi, že nyní se již návštěva, na kterou jsme se tak dlouho těšili, mohla uskutečnit,“ doplnil Dalibor Dostál.

Nadace Partnerství funguje od roku 1992. Poskytuje granty a nabízí odborné a vzdělávací služby v oblasti ochrany životního prostředí lidí a péče o trvale udržitelný rozvoj. Nadace Partnerství je členem mezinárodního konsorcia nadací Environmental Partnership Association. Nadace Partnerství rovněž vyhlašuje Cenu Josefa Vavrouška, nejprestižnější české ocenění v oblasti ochrany přírody. Právě za projekt milovické rezervace velkých kopytníků ji v roce 2019 převzal Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Nadace ČEZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.