Do rezervace velkých kopytníků u Milovic dnes přijely dvě skupiny zpětně šlechtěných praturů z Nizozemí

2022 - 05 - 26
Do rezervace velkých kopytníků u Milovic dnes přijely dvě skupiny zpětně šlechtěných praturů z Nizozemí

Dvě skupiny zpětně šlechtěných praturů přijely dnes ráno z Nizozemí do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Nizozemská Taurus Foundation vybrala dva mladé býky a čtyři mladé krávy, které zvýší genetickou variabilitu dvou stád, která se již v přírodní rezervaci nacházejí.

„Přírůstky narozené v Milovicích jsme v minulých letech poskytli do několika další rezervací v České republice. Proto jsme potřebovali doplnit jak počty zvířat, tak především zvýšit genetickou rozmanitost našich stád,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Všechna telata praturů dosud narozená v Milovicích byla potomky jediného býka, který byl součástí zakládajícího stáda. Dva noví býci by tak měli do české populace zpětně šlechtěných praturů vnést nové geny.

„Posunujeme se do další fáze mezinárodního programu šlechtění pratura. Nyní se pratuří potomstvo z naší rezervace geneticky spojí se stády z jiných částí Evropy a dojde k toku genů. To je důležité, protože jen tak lze zajistit, že se zvířata budou schopna adaptovat na měnící se podmínky,“ konstatoval Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Ochranářská společnost Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015, spolupracuje s Taurus Foundation dlouhodobě. Nizozemská nadace se zpětným šlechtěním praturů zabývá od roku 2008 a do milovické rezervace poslala první zvířata již v říjnu roku 2015, kdy rezervace vznikla. Zatímco tehdy šlo o druhou generaci zpětně šlechtěných praturů, zvířata, která přijela dnes, patřila již k sedmé generaci. V současné době se v milovické rezervaci nachází třináct dospělých zvířat a několik mláďat zpětně šlechtěných praturů.

Původního pratura člověk vyhubil v 17. století, Pratur byl předkem domácího skotu, proto holandští vědci s pomocí analýzy DNA vybrali primitivní evropská plemena, která si zachovala nejvíce znaků vyhubeného pratura a ta od roku 2008 vzájemně kříží. Proces zpětného šlechtění by měl trvat zhruba pět desítek let.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Dalibor Dostál

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.