Čeští vědci hlásí epochální nález. V pastevní rezervaci Milovice objevili nový druh prasete

2022 - 04 - 01
Čeští vědci hlásí epochální nález. V pastevní rezervaci Milovice objevili nový druh prasete

Pastevní rezervace Milovice nepřestává vědce překvapovat. V posledních dnech zde objevili vědě dosud neznámý druh prasete. Zatím je příliš brzy na jednoznačné závěry. Jisté však je, že svou anatomií a zvláštní adaptací k létání se nový druh liší od všech druhů prasat, které dosud byly vědecky popsány.

Jakkoliv úsměvně může působit aprílové nafukovací prasátko, které přiletělo na pastvinu velkých kopytníků spolu s dalším množstvím lehkých plastů z nedaleké skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou, upozorňuje na vzrůstající problém zatížení přírody plastovými odpady. „V posledních dvou letech zaznamenáváme v pastevní rezervaci Milovice vzrůstající množství polétavého plastového odpadu. Každý týden trávíme hodiny jeho odstraňováním. Je to však nerovný boj, který nebere konce bez ohledu na to, kolik svého času sběrem odpadků trávíme. Naše auta se při každém průjezdu rezervací mění na popelářské vozy,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Pro milovickou pastevní rezervaci je typická savanovitá krajina kde se střídají plochy trávníků s roztroušenými dřevinami. Většina křovin zde patří mezi růžovité, které jsou vesměs vybaveny trny, jimiž se brání okusu zvěří. Polétavý plastový odpad se v trnitých křovinách snadno zachytává. Naprosto unikátní krajinný celek bývalého vojenského prostoru Milovice-Mladá tak funguje jako filtr, který plastový odpad zachycuje. „Každý jeden igelitový sáček je v trnitých větvích zašmodrchán větrem, takže zbavení jednoho keře odpadu znamená několik dlouhých minut času a ruce do krve rozdrásané trny. Keřů jsou zde statisíce, takže není v našich silách situaci dále zvládat,“ upozornil Miloslav Jirků.

Ochránci přírody spolu s vydatnou pomocí veřejnosti přitom zbavili většinu plochy milovických pastvin černých skládek a pozůstatků vojenské činnosti. Tuny odstraněných odpadů nejsou samozřejmě nikde vidět a návštěvníci mohou brát zdejší čistou krajinu jako samozřejmost. Ve skutečnosti jde o výsledek tisíců bezplatně odpracovaných hodin desítek lidí. Stálý příliv létajících plastových odpadků však tyto snahy hatí. „Dnes jsme proto požádali vedení skládky u Benátek nad Jizerou o spolupráci na řešení tohoto problému. Když se záplava plastů poprvé objevila před dvěma lety, předpokládali jsme, že šlo o jednorázovou nehodu. Nicméně ukazuje se, že jde spíše o jev trvalý, proto neustálé uklízení s pomocí dobrovolníků není dlouhodobě udržitelným řešením,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Kromě opakovaných dobrovolnických dnů zapojuje ochranářská organizace do odklízení větších černých skládek, stavební suti a dalších typů rozměrnějších odpadů také techniku. Jen loni tak na boj s odpady a černými skládkami musela vynaložit ze svého rozpočtu stovky tisíc korun. „Samozřejmě bychom tyto finance raději využili na jiné činnosti a aktivity, ale zbavit krajinu historické i současné zátěže je důležité. Ale je důležité, aby současně nevznikala zátěž nová,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Miloslav Jirků

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.