Tři samice praturů dnes odjely z Milovic do rezervace v Nýřanech na Plzeňsku

2022 - 01 - 11

Dvě dospělé samice praturů a jedna odrostlá mladá samička dnes odjely z rezervace velkých kopytníků v Milovicích do nedávno založené rezervace u Nýřan na Plzeňsku. Doplnily tam skupinu divokých koní, která nýřanskou rezervaci osídlila na začátku loňského prosince.

„Před měsícem se nám odchyt praturů nezdařil, protože zvířata jsou velmi plachá veterináři se k nim tehdy nepodařilo přiblížit na dostřel uspávací pušky. Proto jsme rádi, že dnes odchyt vyšel,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která pratury pro nýřanskou rezervaci bezplatně poskytla.

Transport pratuřích samic zajišťovala plzeňská zoo. Zvířata do nové rezervace přijela v pozdní odpoledne. „Všechny samice zvládly převoz v pořádku bez jakéhokoliv zranění,“ potvrdil Jiří Vlček, zoolog Odboru životního prostředí Plzeňského kraje. Právě kraj vznik rezervace inicioval a financoval její založení. Lokalita u Nýřan se stala již desátou rezervací velkých kopytníků v České republice, v Plzeňském kraji je již třetí. První v regionu byla v roce 2018 rezervace v Dobřanech u Plzně, druhou pak v roce 2019 rezervace v Rokycanech.

Cílem pastvy velkých kopytníků u Nýřan je péče o cenný biotop, Janovský mokřad. Ten se nachází na místě bývalého rybníka. Díky činnosti bobra tam začaly vznikat mokřady s vlhkými a podmáčenými loukami s enklávami sušších stanovišť a tůněmi. V lokalitě žije několik ohrožených druhů ptáků, například polák malý, bramborníček hnědý nebo jeřáb popelavý.

Plzeňský kraj zvládl založení rezervace ve velmi krátkém čase. První informativní schůzka se uskutečnila začátkem července, začátkem prosince již do rezervace vběhli divocí koně, které dnes doplnily samice praturů.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.