V rezervaci divokých koní dnes ochránci přírody odstraňovali černé skládky po hledačích kovů

2021 - 10 - 23
V rezervaci divokých koní dnes ochránci přírody odstraňovali černé skládky po hledačích kovů

Odstraňování černých skládek se dnes věnovali ochránci přírody v rezervaci divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Odklízeli především staré izolace z kabelů, které v přírodě zůstaly po sběračích kovů. Ti na začátku devadesátých pročesávali a hlavně překopávali celý vojenský prostor. Hledali v něm kilometry měděných kabelů zajišťující v době působení sovětských vojsk v oblasti armádní komunikaci.

Zatímco cenná měď tehdy skončila ve sběrnách druhotných surovin, hromady pryže z izolací se dodnes vrší na mnoha místech bývalého vojenského prostoru. „Odklízení černých skládek se věnujeme nepřetržitě několik let. Bývalý vojenský prostor se daří postupně čistit. Pomáhá i to, že velcí kopytníci odstraňují neprostupnou vegetaci, ve které se černé skládky často skrývají,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Pryžové izolace ochránci přírody před odvezením z místa pečlivě kontrolovali, před zimou by totiž mohly sloužit jako úkryty pro různé organismy. „V rámci rezervace postupně vytváříme různé možnosti úkrytů z přírodních materiálů, například větví či kmenů keřů. Tak, aby pro organismy na místě zůstávaly možnosti k přezimování i poté, co budou černé skládky zcela odstraněny,“ doplnil Dalibor Dostál.

Kromě černých skládek z minulých let dnes ochránci přírody neplánovaně odklízeli také různé igelitové sáčky, fólie a další výrobky z lehkých umělých materiálů, které do rezervace zanesla v minulých dnech silná vichřice z nedaleko skládky komunálních odpadů.

Kromě skládek z lehčích materiálů ochránci přírody s pomocí těžké techniky v prostoru průběžně odstraňují také stavební suť ze zbytků různých vojenských objektů.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Běla Dostálová

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.