Rezervaci velkých kopytníků představuje nové leporelo, zachycuje zubry, divoké koně, pratury i další unikáty

2021 - 10 - 22
Rezervaci velkých kopytníků představuje nové leporelo, zachycuje zubry, divoké koně, pratury i další unikáty

Leporelo věnované rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice začalo nabízet návštěvníkům Turistické a informační centrum v Milovicích. Oblíbená papírová knížečka, kterou znají také návštěvníci zoologických zahrad nebo hradů a zámků, na třinácti stránkách představuje rezervaci ve všech ročních obdobích. Od rozkvetlých luk na jaře, přes léto, zlátnoucí podzim až po mrazivou zimu.

„Kromě velkých kopytníků leporelo představuje také další přírodní unikáty v rezervaci, jako je například hořec křížatý nebo ojedinělý korýš listonoh letní. Tento druh byl již současníkem prvních dinosaurů,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Leporela jsou oblíbeným upomínkovým předmětem pro účastníky školních zájezdů i rodinných výletů. „Za mého dětství patřila leporela k těm nejoblíbenějším upomínkovým předmětům, které si člověk mohl přivézt z výletu či dovolené. Svoji popularitu si udržela dodnes spolu s turistickými vizitkami nebo turistickými známkami. Jsem moc rád, že všechny tyto návštěvníky oblíbené předměty rezervace v současné době nabízí,“ doplnil Dalibor Dostál. V letošním roce vyšly pro sběratele také známky s tematikou milovické rezervace a speciální pohlednice či obálky.

Leporelo pojmenované „Evropské Serengeti“ vydala společnost Česká krajina za podpory Středočeského kraje. Zatím je k dispozici v Turistickém a informačním centru Milovice, které se nachází na náměstí 30. června 508 v Milovicích. Mimo turistickou sezonu, od října do března, má otevřeno v pondělí až pátek od 9:00 do 12:00 hodin a od 12:30 do 17:00 hodin. V turistické sezóně, od dubna do září, má otevřeno v pondělí až pátek od 9:00 do 12:00 hodin a od 12:30 do 17:00 hodin a v sobotu od 9:00 do 13:00 hodin.

Do budoucna organizace plánuje rozšíření počtu míst, kde se budou leporela nabízet, i vydání tematických leporel zaměřených na motýly, ptáky nebo květiny z biologicky jedinečné nížiny u města Milovice.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.