Z Afriky na Sibiř za pár minut. Rezervace velkých kopytníků představuje návštěvníkům odlišná prostředí

2021 - 10 - 11
Z Afriky na Sibiř za pár minut. Rezervace velkých kopytníků představuje návštěvníkům odlišná prostředí

Naprosto odlišná přírodní prostředí, která připomínají krajiny vzdálených kontinentů, mohou vidět návštěvníci rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Část bližší Benátkám nad Jizerou připomíná africké údolí porostlé roztroušenými křovinami, plochy blíž obci Lipník tvoří rovina s březovými hájky jako přenesená ze Sibiře.

Zatímco ve skutečnosti by museli turisté překonávat takovou vzdálenost nejméně 14 hodin letecky, což odpovídá délce letu z Nairobi do Novosibirsku, v rezervaci velkých kopytníků jim na to stačí několik minut pěší procházky. „S tímto postřehem přišel přední český ekonom a známý milovník přírody Miroslav Zámečník, který rezervaci často a rád navštěvuje. Vystihl tak výraznou odlišnost mezi původní a nově připojenou částí rezervace,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která světově unikátní rezervaci v bývalém vojenském prostoru založila.

Turisté v nejbližších letech uvidí mezi oběma částmi rezervace ještě další výrazný rozdíl. „Zatímco nově připojená část rezervace je kvůli roky chybějící péči degradovaná a zarostlá agresivními druhy trav, původní část rezervace, kde se velcí kopytníci pasou od roku 2015, se proměnila na rozsáhlou, druhově bohatou pastvinu,“ porovnal Dalibor Dostál. Botanici z Univerzity Karlovy na přelomu června a července napočítali v pasené části rezervace 111 kvetoucích, nektarodárných druhů rostlin. V místech, kde ještě před šesti lety dominovalo několik málo druhů expanzivních trav, to znamená přímo zázračnou proměnu.

Podobný proces přeměny degradovaných stanovišť na kvetoucí louky bude v příštích letech probíhat i v nově připojené části rezervace. „Zejména fotografové, kteří by chtěli zachytit velké kopytníky v rozsáhlých a vysokých porostech trav, tak mají příležitost jen v příštích několika měsících. Vysoké trávy budou postupně ubývat a nahradí je řídké kvetoucí trávníky,“ doplnil Dalibor Dostál.

Rezervace velkých kopytníků se skládá ze dvou částí. Kolem každé vede okružní stezka pro návštěvníky. První je přímo v Milovicích, s parkovištěm v ulici Ostravská, druhá mezi Lipníkem a Benátkami nad Jizerou. Obě části rezervace propojuje pro pěší modrá turistická trasa.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Dalibor Dostál

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.