Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

2021 - 10 - 03
Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček

Návštěvu města Milovice dnes absolvoval místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. V jejím rámci si prohlédl také rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru, který začíná přímo na okraji města.

Velcí kopytníci v současnosti hrají stále významnější roli v ochraně české přírody. Zatím pomáhají s péčí o krajinu v devíti rezervacích, další dvě by měly vzniknout v nejbližších měsících. Významnou část z nich tvoří území bývalých vojenských prostorů, potenciál pastvy velkých kopytníků má přitom přesah i na další typy území. A nejde jen o národní parky nebo chráněné krajinné oblasti.

„Pastva velkých kopytníků by se mohla významně uplatnit při rekultivaci výsypek po důlní činnosti. Vytěžené plochy se zatím převádí primárně na les nebo ornou půdu, což je velmi nákladné. Velcí kopytníci by mohli pomoci s vytvářením výrazně pestřejší krajiny a zároveň s úsporou veřejných prostředků,“ přiblížil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015.

Velcí kopytníci od té doby nejen v Milovicích, ale i na mnoha dalších místech České republiky prokázali schopnost vytvářet vhodné prostředí pro řadu ohrožených druhů živočichů a rostlin, které jinak z krajiny mizí. „Nově vytvářené rezervace by se tak mohly uplatnit například i jako kompenzační opatření v případech, kdy klíčové dopravní stavby ohrožují některé lokality, kde se vyskytují chráněné druhy vázané na otevřenou krajinu,“ doplnil Dalibor Dostál.

Při rozhovoru s místopředsedou vlády Karlem Havlíčkem otevřel také téma dotací, jejichž pravidla v Česku zůstávají v porovnání s vyspělými zeměmi západní Evropy příliš složitá a nepřehledná. To české neziskové organizace znevýhodňuje oproti jejich partnerům v zahraničí.

V rámci návštěvy Milovic navštívil Karel Havlíček také tankodrom a další místa, která jsou spojená především s rozvojem turistického ruchu v regionu.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.