Rekordní zájem. Na autogram od autorů aršíku věnovaného milovické rezervaci čekali zájemci několik hodin

2021 - 09 - 11
Rekordní zájem. Na autogram od autorů aršíku věnovaného milovické rezervaci čekali zájemci několik hodin

Obrovský zájem milovníků poštovních známek provázel včerejší autogramiádu autorů aršíku věnovaného milovické rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků na veletrhu Sběratel v pražských Letňanech.

Něco podobného zatím manželé Libuše a Jaromír Knotkovi nezažili, přestože patří k nejvýznamnějším tvůrcům českých poštovních známek a již vytvořili aršíky věnované českým národním parkům, chráněným krajinným oblastem nebo zoologickým zahradám. Zájem o divoké koně, zubry a pratury ale překonal vše, co zatím během své tvorby absolvovali.

„Teprve se vzpamatováváme z podpisového maratonu. Hala se zavírala v 18 hodin, ale my jsme skončili až před dvacátou hodinou. Autogramiáda trvala přes tři hodiny, což je rekord,“ popsal zážitky Jaromír Knotek. „Jsme potěšeni, že byl o aršík a další materiály takový zájem,“ doplnila Libuše Knotková. Spolu s autory výtvarného návrhu se autogramiády účastnil také rytec Martin Srb.

O nečekaně velkém zájmu o aršík s motivy milovické rezervace svědčila dlouhá fronta sběratelů, která se před místem autogramiády vinula. Někteří na podpis autorů čekali několik hodin.

Spolu s aršíkem Česká pošta vydala také takzvané Obálky prvního dne (First day cover), pohlednice nebo takzvané maxipohlednice (Cartes Maxima), což jsou pohlednice, na jejichž obrazové straně je nalepena poštovní známka, znehodnocená poštovním razítkem, přičemž námět pohlednice, známky i razítka jsou v maximálním souladu Od některých sběratelských materiálů souvisejících s milovickou rezervací přitom již na hlavní poště v Jindřišské ulici v Praze zbývá v prodeji několik posledních exemplářů.

Vydání aršíku potěšilo zakladatele milovické rezervace. „Když jsme rezervaci v roce 2015 zakládali, byli pro nás divocí koně, zubři a pratuři natolik atraktivní zvířata, že jsme od počátku uvažovali o tom, že by bylo možné, aby se někdy v budoucnu stala námětem poštovní známky. To, že se nezávisle na tom Česká pošta rozhodla vydat celý aršík, obálku prvního dne a další sběratelky atraktivní materiály předčilo všechna naše očekávání. Vydání aršíku poštovních známek představuje splnění jednoho ze snů, které jsme v souvislosti s rezervací divokých koní a dalších velkých kopytníků od počátku měli,“ doplnil Dalibor Dostál.

Nynější vydání poštovních známek pro něj má i osobní rozměr. „Známky s námětem zvířat a přírody sbírám od dětství. Pamatuji se, jak jsem postupně povyměňoval vzácnou a ucelenou prvorepublikovou sbírku československých známek po mém dědovi za různé známky s motivy zeber, žiraf, antilop a dalších zvířat vydaných v Tanzanii, Keni nebo Mongolsku. Ze sběratelského pohledu to bylo určitě úsměvné, ale i tady se rodila cesta, která nakonec skončila založením rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice,“ doplnil Dalibor Dostál.

Manželé Knotkovi jsou uznávanými umělci ve výtvarném oboru vědecké ilustrace, kterou se jim podařilo velice zdařilým způsobem převést i na známky. Ve své tvorbě spojují vědu a umění, důraz na faktickou přesnost i estetické vyznění díla. Jejich práce vynikají precizní kresbou a soustředěním na detail. Vycházejí z pečlivých příprav a studia, přičemž s největší přesností zachycují anatomické proporce a charakteristické druhové znaky zobrazovaných živočichů. Místa, která jsou náměty jejich známek, osobně navštěvují, často opakovaně. Manželé Knotkovi vytvořili první společnou emisi poštovních známek v roce 1996 a od této doby každoročně vychází další autorská emise.

Libuše a Jaromír Knotkovi získali za svoji známkovou tvorbu řadu ocenění. V anketě o Nekrásnější známku roku zvítězili například v roce 2010 s aršíkem Dolní Morava – biosférická rezervace UNESCO nebo v roce 2013 s aršíkem Ochrana přírody – Karlštejnsko. V roce 2004 jim byla udělena Hlavní cena v soutěži Nejkrásnější známka světa roku 2003 v čínském Pekingu za aršík poštovních známek s námětem akvarijních ryb. V roce 2005 získali Diplom za nejlepší komplet maxipohlednic za rok 2004 od FIP Maximaphily Commission ve Francii. Jejich aršík Evropské sovy vydaný Českou poštou získal stříbro v prestižní soutěži Grand Prix de l’Exposition WIPA 2015 ve Vídni a stal se druhou nejkrásnější známkou světa. Na známkách je vyobrazeno všech třináct původních druhů sov, které se v Evropě vyskytují.

Kromě cen za filatelistickou tvorbu získali manželé Knotkovi i ceny za knižní ilustrace, kterým se věnují od sedmdesátých let minulého století. Obdrželi například cenu Zlatá stuha udělenou Klubem literatury pro mládež, Klubem ilustrátorů dětské knihy a Českou sekcí IBBY za ilustrace ke knize Mláďata v ZOO z roku 1993.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Běla Dostálová

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.