Divokým koním mohou lidé pomáhat pohybem. Chůze, běh nebo sbírání odpadků umožní udělat nová napajedla

2021 - 09 - 21
Divokým koním mohou lidé pomáhat pohybem. Chůze, běh nebo sbírání odpadků umožní udělat nová napajedla

Cestou do práce, s dětmi do školy, při rekreačním běhu, jízdě na kole nebo při sbírání odpadků. Při těchto a dalších aktivitách mohou nyní lidé podpořit rezervaci divokých koni a ostatních velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

Pomoc divokým koním byla nově zařazena mezi projekty, na které může veřejnost přispět pomocí aplikace Pomáhej pohybem. Díky tomu nemusí na podporu rezervace posílat finanční prostředky, stačí, pokud udělají něco pro svoje zdraví a body nasbírané pohybem pak pošlou právě na divoké koně. „Prostředky využijeme na vybudování napajedel v nové části rezervace a zároveň na opravu těch starých. Při celoročním provozu jsou vystavena účinkům mrazu a dalších povětrnostních vlivů, takže po téměř sedmi letech používání potřebují opravu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Veřejnost může rezervaci divokých koní pomáhat pohybem kdekoliv, aplikaci zároveň mohou využít i návštěvníci rezervace. „Okružní stezka kolem pastviny přímo v Milovicích měří zhruba 5 kilometrů a návštěvníci tam mohou vidět divoké koně a pratury. Stezka kolem pastviny zubrů a divokých koní, která se nachází mezi Lipníkem a Kbelem u Benátek nad Jizerou, pak měří 8,4 kilometrů. Mezi oběma pastvinami pak turisté po modré značce ujdou zhruba 5 kilometrů,“ zmínil Dalibor Dostál a navázal: „Samozřejmě velká část návštěvníků ujde jen část okružní stezky, většinou ji absolvují do té chvíle, než uvidí v rezervaci velké kopytníky. Za vidění ale stojí určitě i samotná místní příroda, proto se určitě vyplatí obejít okružní stezku celou.“

Součástí aplikace se nově stal také takzvaný plogging, tedy běh spojení se sběrem odpadků. Také touto aktivitou mohou lidé rezervaci pomoci a uklidit odpadky na okružní stezce.

Na vybudování nových napajedel a opravu těch současných vybírá nezisková organizace 150 tisíc korun. „Náš projekt je finančně úsporný, jen letos ušetří různým veřejným institucím na 15 milionů korun. Daní za to je, že je dlouhodobě podfinancovaný a pomoc veřejnosti je pro nás neocenitelná. V loňském roce nám dárci věnovali více než dva miliony korun na potřebné rozšíření rezervace,“ ocenil podporu veřejnosti Dalibor Dostál.

K tomu, aby mohli lidé pomáhat pohybem, je třeba, aby si stáhli mobilní aplikaci EPP od Nadace ČEZ a Skupiny ČEZ. A postupovali podle jednoduchého návodu.

Jak nato?
1. Stáhněte si zdarma aplikaci EPP na Google play nebo Apple store
2. Zaregistrujte se emailem, nebo přes facebook nebo EPPku používejte bez registrace
3. Vyberte si typ aktivity EPPka měří vaši vzdálenost, čas, rychlost a energii.
4. Spuštěním vybrané aktivity zahájíte měření Vašeho pohybu. Váš výkon bude převeden na body. Pozor, kromě klasické procházky, jízdy na kole nebo nordic-walking si nově můžete vybrat také takzvaný plogging, tedy spojit procházku se sběrem odpadků po neukázněných návštěvnících (jen mimo pastvinu)
5. Vyberte si náš projekt OPRAVA A VYTVOŘENÍ NAPAJEDEL a věnujte mu své body

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.