Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala námětem aršíku pro sběratele známek, vyjde zítra

2021 - 09 - 07
Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se stala námětem aršíku pro sběratele známek, vyjde zítra

Krásy rezervace divokých koní, zubrů a praturů v bývalém vojenském prostoru Milovice zachycuje příležitostný poštovní aršík, který zítra vydává Česká pošta. Aršík vychází v rámci série Ochrana přírody, která již ztvárnila české národní parky a nejznámější chráněné krajinné oblasti.

Autory výtvarného návrhu jsou Jaromír a Libuše Knotkovi, rytinu vytvořil Martin Srb. Aršík zachycuje nejen stáda velkých kopytníků, tedy zubry, divoké koně z Exmooru a zpětně šlechtěné pratury, ale také některé druhy květin, motýlů, brouků, ptáků a dalších organizmů, pro které pastva velkých kopytníků vytváří vhodné podmínky. Na aršíku tak nemůže chybět modrásek hořcový Rebelův na hořci křížatém, chrobák ozbrojený, dudek chocholatý nebo listonoh letní. Známky v hodnotě 23 Kč, 26 Kč, 27 Kč a 30 Kč jsou v rámci aršíku vytištěné ocelotiskem z ploché desky kombinovaným s vícebarevným ofsetem v nákladu 33 000 kusů.

„Série aršíků věnovaná národním parkům a chráněným krajinným oblastem patří k tomu nejkrásnějšímu, co česká známková tvorba přinesla. Je pro nás nesmírnou ctí, že se rezervace velkých kopytníků dostala již po šesti letech existence do vybrané společnosti těch nejprestižnějších chráněných území v Česku, jejichž tradice trvá již desítky let,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila.

S autory aršíku se mohou zájemci setkat v příštích dnech také osobně. „Oblíbení výtvarníci českých poštovních známek a naši přední specialisté na floru a faunu, manželé Jaromír a Libuše Knotkovi představí svou novou známku ‚Milovice‘ na veletrhu Sběratel na Výstavišti PVA EXPO Praha v Letňanech v pátek 10. září od 16:30 hodin,“ uvedl Martin Holý, vedoucí oddělení známková tvorba České pošty.

V souvislosti s aršíkem vycházejí také obálky prvního dne se speciálními razítky. „Obálky prvního dne budou k dispozici na vybraných poštovních pobočkách, které mají filatelistické přepážky,“ doplnil Ivo Vysoudil z tiskového odboru České pošty. Zájemci, kteří chtějí mít jistotu, že aršíky na poště seženou, mohou navštívit hlavní poštu v Jindřišské ulici v Praze. Zatímco obálky prvního dne budou k dispozici jen na vybraných pobočkách, aršík bude po vydání možné zakoupit také prostřednictvím e-shopu České pošty.

Poštovní známky s náměty přírody a zvířat patří k těžišti tvorby Jaromíra a Libuše Knotkových. Kromě toho se věnují například také knižním ilustracím nebo ztvárňují přírodu na různé vzdělávací a informační materiály pro chráněné krajinné oblasti, národní parky a další ochranářské instituce. Za svoji tvorbu získali opakovaně první místo v ankětě nekrásnější poštovní známka roku Ceské republiky.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, se stala prvním místem na světě, kde spolu žijí tři klíčové druhy velkých kopytníků: zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři. Rezervace je součástí evropsky významné lokality Milovice-Mladá a Národní přírodní památky Mladá, kde jsou nejcennější zachovalé otevřené stepi, obývané řadou vzácných rostlin a živočichů.

Milovická rezervace se již v minulých letech stala námětem některých sběratelských sérií, například populárních turistických vizitek nebo turistických známek. Vydání poštovního aršíku představuje další možnost, jak si mohou milovníci přírody rezervaci připomenout.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.