Zvuky přírody v rezervaci velkých kopytníků dnes nahrávali umělci v rámci mezinárodního projektu

2021 - 07 - 29
Zvuky přírody v rezervaci velkých kopytníků dnes nahrávali umělci v rámci mezinárodního projektu

Bzučení hmyzu na rozkvetlé louce, nárazy rohů bojujících zubřích samců nebo okusování trávy stádem divokých koní. I takové zvuky dnes nahrávali v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice účastníci mezinárodního uměleckého projektu.

„Cílem česko-islandského uměleckého projektu je zaměřit se zejména skrze zvuk na kritické infrastruktury a zlomová místa budoucnosti. Zvukový materiál bude podkladem pro hudební album, které spolu udělají muzikanti z Česka a Islandu, konkrétně Václav Havelka ze skupiny Please the Trees a Pan Thorarensen,“ vysvětlil režisér Ivo Bystřičan, který se na projektu podílí. Záznam se stane ještě podkladem pro koncert s projekcemi. V rámci projektu vznikne také dokumentární film a série vědeckopopulárních podcastů.

Natáčení zvuků z různých oblastí se odehrává na čtyřech místech v České republice a na čtyřech místech na Islandu. Nahrávka vyjde v roce 2022.

„Umělecký audiovizuální projekt Krajiny budoucnosti zkoumá budoucnost v klíčových oblastech působení lidstva jako je energetika, získávání surovin nebo ochrana přírody v kontextu klimatické krize skrze dokumentární film, hudební album a sérii podcastů. Prostřednictvím zvukového ohledávání vybraných míst se hudebníci společně s vědci snaží nalézt potenciál k proměně vnímání a hlubšímu vztahu k okolí, technologiím, nakládání se zdroji, decentralizace, síťování, a podobně,“ doplnila Iveta Černá z české produkce projektu. Kromě klasických zvuků zaznamenaných mikrofonem nahrávali umělci ještě geofonem zvuky přenášené v půdě a hydrofonem zvuky ve vodě z tůní

„Člověk od nepaměti vnímal přírodu všemi smysly. Také návštěvníci rezervace velkých kopytníků se mohou na stáda zubrů nebo divokých koní nejen dívat, ale také poslouchat, jaký zvuk vydávají při okusování trávy nebo když spolu vzájemně komunikují. K pohledu na krásně rozkvetlé pastviny v rezervaci patří i bzučení včel a dalšího hmyzu, ale i vůně květin. Lidé tady zkrátka mohou najít místo, kde přírodu ještě nepřehlušuje hluk a zápach spalovacích motorů,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila.

Ivo Bystřičan se ve své autorské tvorbě zabývá společenskými a politickými problémy. Ve svém autorském celovečerním filmu Dál nic (2014) zkoumá problém hypermobility a politiky na pozadí stavby dálnice D8 v Českém středohoří. Pro Českou televizi jako scénárista a režisér vytvořil řadu dokumentárních filmů soustředících se na společenská témata, například Mých posledních 150 000 cigaret (2013), Klovací pořádek (2013) nebo Atomová víra (2012). Natočil rovněž cyklus Dějiny neposlušnosti, který mapuje vývoj ekologických hnutí u nás od 50. let minulého století.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Dalibor Dostál

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.