Divocí koně mají na sociálních sítích stovky tisíc fanoušků v Česku i v zahraničí a miliony zhlédnutí

2021 - 01 - 29
Divocí koně mají na sociálních sítích stovky tisíc fanoušků v Česku i v zahraničí a miliony zhlédnutí

Během šesti let od vzniku první rezervace velkých kopytníků v České republice se divocí koně v tuzemsku stali velmi populárním fenoménem. Na sociálních sítích získali na dvě stě tisíc fanoušků. Jen na Faceboku ochranářské společnosti Česká krajina, která první rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice založila, získali divocí koně v minulých dnech již více než 40 000 fanoušků.

Vůbec nejpopulárnějším příspěvkem o divokých koních se pak stala zpráva o zřízení dvou nových rezervací na Třeboňsku a Pardubicku, která loni na podzim nasbírala před dvacet tisíc „lajků“. Divocí koně přitom dělají Česku popularitu i v zahraničí. Anglické verze facebookové stránky již nasbírala přes 150 000 tisíc fanoušků. O divoké koně z Česka se přitom podle statistik Google Analytics zajímali lidé z více než 130 zemí a teritorií světa.

Dalším populárním kanálem, který ukazuje popularitu velkých kopytníků z Česka, je videokanál YouTube. Krátké video o praturech, kteří jsou v milovické rezervaci spolu s divokými koňmi a zubry, již zaznamenalo přes 200 000 tisíc zhlédnutí. Také v této oblasti však vedou divocí koně. Dva krátké filmy milovického dokumentaristy Jaroslava Kolčavy zaznamenaly 5,7 milionu a 2 miliony zhlédnutí.

„Divocí koně se v Česku stali opravdu nepřehlédnutelným úkazem. I v těžkých časech jsou pro mnoho lidí zdrojem pozitivních zpráv. Veřejnost oceňuje, jak úžasnou pozitivní proměnu krajiny dokázali zvládnout v místech, kde pečují o cennou přírodu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Obrovská popularita divokých koní z Česka na celém světě může pomoci s obnovu turistického ruchu v zemi v době, až pominou současná opatření proti koronaviru a omezení pohybu turistů. Kromě sociálních sítí jsou totiž populární i v předních světových médiích. Opakovaně o nich referovala prestižní média jako New York Times, Washington Post, Der Standard, BBC a další média na pěti kontinentech.

První stádo divokých koní přivezli ochranáři do Česka z anglického Exmooru 28. ledna roku 2015. Ještě v témže roce k nim přibyli zubři a zpětně šlechtění pratuři. Bývalý vojenský prostor Milovice se stal vůbec prvním místem na světě, kde se objevili tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy v rámci jedné rezervace. Divocí koně se od té doby rozmnožili a z prvního stáda o patnácti kusech jich je v současnosti v Česku více než 150 v devíti rezervacích od Plzeňského až po Moravskoslezský kraj. „Všem, kteří mají divoké koně rádi, i všem, kdo jim od začátku projektu až do současnosti pomohli, patří velké poděkování. Návrat divokých koní do české krajiny se stal velkým společným projektem mnoha lidí dobré vůle. Bez jejich podpory a pomoci by se rezervace nejenom nerozvíjela, ale kvůli mnoha likvidačním tlakům, kterým musela čelit, by již dávno zanikla,“ ocenil Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Vojtěch Lukáš

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.