Dvě samice praturů dnes odjely z milovické rezervace na Josefovské louky

2020 - 10 - 06
Dvě samice praturů dnes odjely z milovické rezervace na Josefovské louky

Dvě samice zpětně šlechtěných praturů odchytili dnes dopoledne odborníci ze Zoologické zahrady Dvůr Králové v rezervaci velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Zvířata pak odvezli na Josefovské louky u Jaroměře, kde se po čtrnácté hodině připojily ke stádu divokých koní.

„Cílem rezervace velkých kopytníků v Milovicích je nejenom záchrana ohrožených druhů květin a motýlů v tomto bývalém vojenském prostoru. Snažíme se také pomáhat vzniku podobných rezervací v jiných částech České republiky tím, že jim zdarma poskytujeme naše přírůstky,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015.

Ta se stala prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy: divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. Přírůstky z Milovic od té doby pomohly k založení rezervací na Josefovských loukách, na Plachtě v Hradci Králové, v Dobřanech u Plzně, v Rokycanech a na Kozmických loukách na Opavsu. Pratuři jsou ale mimo Milovice zatím jen v obci Modrá na Uherskohradišťsku, kde jsou součástí unikátní expozice Živá voda. Josefovské louky tak budou teprve třetím místem v Česku, kde si tito mohutní tuři objeví.

Právě společná pastva divokých koní a praturů pomůže na Josefovských loukách ještě více zlepšit péči o vzácnou přírodu v těchto místech. „Kombinace pastvy divokých koní a turů pomáhá potlačovat některé druhy rostlin, které koně vůbec nežerou. Patří mezi ně například kopřivy, šťovíky, vratič a další byliny, které pratuři dokáží potlačovat,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Pastva velkých kopytníků je nejefektivnějším způsobem péče o rozsáhlé plochy krajiny. Pomáhá tak šetřit finanční prostředky na aktivní péči, která je nezbytná na malých územích, kde se ochrana ohrožených druhů neobejde bez zásahů člověka.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Břeněk Michálek

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.