Divocí koně a zubři z unikátní české rezervace znovu zaujali svět. Od USA, přes Rusko, Čínu a Indii až po Nový Zéland nebo Saúdskou Arábii

2020 - 09 - 22
Divocí koně a zubři z unikátní české rezervace znovu zaujali svět. Od USA, přes Rusko, Čínu a Indii až po Nový Zéland nebo Saúdskou Arábii

Prestižní světová média znovu zaujala rezervace divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů. O využití atraktivních, velkých zvířat k ochraně vzácných květin a ohrožených motýlů v bývalém vojenském prostoru Milovice referovaly sdělovací prostředky v Americe, Evropě, Asii, Africe i v Austrálii.

„Divocí koně znovu ukázali, že jsou nejlepšími vyslanci České republiky na všech kontinentech. V době, kdy celý svět zaplavují negativní zprávy, dokázali znovu představit Česko v pozitivním světle,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Rezervaci se věnoval například prestižní americký deník The Washington Post. Během posledních několika let referoval o milovické rezervaci dokonce již potřetí! „Divocí koně se tak stali pro Středočeský kraj a celou Českou republiku jedním z nejsilnějších propagačních nástrojů v zahraničí,“ doplnil Dalibor Dostál. Žádný jiný projekt v Česku si nedrží tak výraznou a zároveň dlouhodobou pozornost světových médií. „I v této souvislosti je škoda, že se rezervaci ani po šesti letech nepodařilo dokončit a využít tím výrazně více k rozvoji regionu,“ navázal Dalibor Dostál.

O unikátní rezervaci velkých kopytníků píší i další americká média, jako například US News, Business Insider, Federal News Network nebo Daily Herald. Reportáž o divokých koních pronikla také do lokálních amerických médií, jako je Seattle Times, Portland Press Herald nebo Chattanooga Times Free Press a desítky dalších. Spojené státy nejsou jediným regionem, kde se zprávy o českém unikátu objevily. O rezervaci informovala také kanadská televize CTV News, ruský portál BFM nebo ruskojazyčná verze čínské televize NTD.

Rezervaci divokých koní v Milovicích se věnovala také média přímo v Číně, a to jak anglicky psané ShangaiDaily, tak portály v čínštině. Divocí koně reprezentují Česko také v japonském národním deníku The Mainichi vycházejícím od roku 1922, v jihokorejském 40TP nebo indickém The News Report. Rezervace zaujala také média na Blízkém Východě, například jordánský portál Al Bawaba nebo panarabský list Asharq Al-Awsat publikovaný v Saúdské Arábii.

Záchraně motýlů v Česku prostřednictvím zubrů a divokých koní si všímá také australský The Press Democrat nebo novozélandská verze zpravodajství na portálu Yahoo! News. Ten o projektu informoval také ve Velké Británii. V Evropě si všimli rezervace také portál Euro News, francouzský News 24, rumunský portál Adevarul nebo moldavský server Noi. Zprávy o českém projektu se objevily také v Africe, rekordního přírůstku zubrů si všiml portál Enviro News v Nigérii.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v roce 2015, kdy se stala první na světě, kde se vyskytují divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři. Za poslední rok a půl získala v Česku tři významná ocenění, naposledy Cenu za udržitelnost SDGs v oblasti Změny klimatu.

Ochránci přírody v současné době pořádají sbírku na dokončení rezervace divokých koní. Z původních 2 milionů zbývá v rámci sbírky na záchranu a dokončení rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích získat posledních zhruba 62 tisíc korun. Veřejnost může na poslední část sbírky přispívat na dárcovském portálu https://www.donio.cz/CeskaKrajina.

„Zájem zahraničních médií je důkazem, že pastevní rezervace velkých kopytníků v Milovicích i jinde v Česku jsou mimořádným počinem, kterým se může Česko právem chlubit a inspirovat jiné země. Podobně pozitivně vnímané a dlouhodobě sledované projekty pomáhají vytvářet dobrou pověst naší země v zahraničí. Určitě není na škodu, že si nás okolní svět nespojuje jen se skvělým pivem,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a navázal: „S troškou nadsázky by se dalo říci, že pastevní rezervace v Milovicích se pomalu dostávají na seznam českých pamětihodností po boku Pražského hradu, Pálavy či Sněžky.“

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět na dárcovském portále Donio.cz/CeskaKrajina. Darovat může také zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.