Rezervace divokých koní se dnes stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky

2020 - 07 - 01
Rezervace divokých koní se stala součástí nově vyhlášené národní přírodní památky

Rezervace divokých koní, zubrů a praturů se dnes stala součástí nově vyhlášené Národní přírodní památky Mladá. Ta se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice na území o rozloze 1245 hektarů.

Národní přírodní památka je zřízena k ochraně cenných lučních a lesních ekosystémů a biotopů vzácných a ohrožených druhů rostlin, jako je například hořec křížatý, a také živočichů, jako je listonoh letní, žábronožka letní nebo modrásek hořcový Rebelův. „Právě s vytvářením a údržbou biotopů pro tyto organismy pastva velkých kopytníků od roku 2015 velmi úspěšně pomáhá,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Zřízení národní přírodní památky může podle něj výrazně zkvalitnit péči o toto cenné území. „V minulosti byla péče o toto území roztříštěná mezi několik institucí. Tím, že vznikla národní přírodní památka, nad níž má dohled Agentura ochrany přírody a krajiny, jako odborná a respektovaná instituce, se otevírá možnost pro promyšlenou a kompetentní péči o toto území,“ ocenil Dalibor Dostál.

Zvýšení ochrany bývalého vojenského prostoru přivítali i místní starostové. „Zřízení národní přírodní památky vítáme, je to důležitý krok ke zlepšení ochrany tohoto území,“ uvedla starostka obce Lipník Ingrid Podroužková. „Město Benátky nad Jizerou bude nadále pokračovat v úsilí při ochraně a rozvoji unikátních ekosystémů, které se v této lokalitě vyvinuly i v podpoře projektů, které mají obdobný cíl,“ doplnil starosta Benátek nad Jizerou Karel Bendl.

Podle jeho slov Plán péče o Národní přírodní památku Mladá vznikl po mnoha složitých jednáních a jeho výsledná podoba umožní využití území také například myslivcům, vlastníkům zemědělských a lesních pozemků, skupinám vojenských historických spolků i místním obecním samosprávám. Ty nyní připravují v lokalitě projekty na komunikace a cyklotrasy. „Plány na vybavení tohoto území mobiliářem, informačními panely a dalšími prvky pro environmentální výchovu a ekoturistiku, budou konzultovány vždy především s ochránci přírody, ale i s ostatními subjekty, které území využívají, a realizovány citlivě, s ohledem na důvody jeho ochrany,“ doplnil Karel Bendl.

K zajištění dlouhodobé péče o biotopy řady vzácných a ohrožených druhů pomůže také dlouhodobě plánované dokončení rezervace velkých kopytníků.

Ochranářská společnost Česká krajina v současnosti pořádá veřejnou sbírku, jejíž výtěžek by měl dokončení světově unikátní rezervace financovat. Veřejnost může posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 30 na číslo 87 777. Případně přes dárcovský portál Darujspravne.cz/krajina nebo nákupy přes portál givt.cz/ceska-krajina. Nově také na e-shopu http://www.zelenadomacnost.com/.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, Delta Light Czech, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.