Zubřímu stádu v nové rezervaci u Rokycan se narodilo první mládě

2020 - 06 - 01
Zubřímu stádu v nové rezervaci u Rokycan se narodilo první mládě

Zubří stádo v nedávno založené přírodní rezervaci u Rokycan, kam v lednu odjely tři zubří samice z milovické rezervace velkých kopytníků, se dočkalo prvního mláděte. Březost přitom nebyla u zubří samice patrná, takže nový přírůstek byl pro všechny překvapením.

„S příchodem mláděte jsou teď všichni zubři ostražitější. Jeho matka ho vždycky nakrmí a schová do trávy a s odstupem ho sleduje,“ popsal Robert Beneš, zakladatel rezervace. Podle jeho slov se samice o mládě vzorně stará, drží se s ním v ústraní od ostatních členů stáda.
Stádo má v prostoru bývalého vojenského cvičiště u Rokycan k dispozici padesátihektarovou rezervaci. Kromě tří samic přivezených z bývalého vojenského prostoru Milovice, ho obývá také zubří býk, kterého ochranáři přivezli 20. května ze Zoologické zahrady Tábor.

Stádo zubrů, šesti hřebců divokých koní a několika jelenů a laní v rezervaci spásáním a okusováním vegetace pomáhá udržovat evropsky významnou lokalitu Natura 2000, která je domovem chráněných živočichům i vzácných rostlin. Rezervaci obývá například kuňka žlutobřichá, skokan štíhlý, ropucha obecná nebo čolek obecný. Z rostlin patří k místním unikátům kosatce sibiřské, upolíny nejvyšší nebo žluťuchy lesklé.

Koně i zubří samice dodala do Rokycan ochranářská společnost Česká krajina, která v bývalém vojenském prostoru Milovice na Nymbursku založila rezervaci velkých kopytníků. Také tam bylo v roce 2016 narození prvního zubřího mláděte překvapením. „Zubři žijí divoce a ani zkušení veterináři z Polska, kteří s nimi mají velké zkušenosti, nedokážou s jistotou říci, jestli je samice březí,“ uvedl Dalibor Dostál k narození prvního mláděte v rezervaci v Rokycanech. Právě úplně první zubří mládě z milovické rezervace, nyní čtyřletá samice Tula, je součástí stáda v Rokycanech. Březost zubrů trvá devět měsíců. Není proto vyloučeno, že v Rokycanech porodí i další samice.

V milovické rezervaci se letos zatím narodila tři zubří mláďata, tamní stádo tak nyní tvoří čtyřiadvacet zubrů.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, Delta Light Czech, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Robert Beneš

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.