Divoké koně a pratury z Milovic mohou lidé sledovat v přímém internetovém přenosu na iDnes TV

2020 - 02 - 14
Divoké koně a pratury z Milovic mohou lidé sledovat v přímém internetovém přenosu na iDnes TV

Pasoucí se stádo divokých koní nebo praturů v milovické rezervaci mohou lidé sledovat v kteroukoli denní či noční hodinu díky přímému přenosu na iDnes TV. Poklidné přecházení nebo pastva zvířat jsou součástí takzvané Slow TV, tedy reálných přímých přenosů, které fungují jako lék na dnešní uspěchanou dobu plnou stresu.

„Jsme rádi, že veřejnost získala možnost nahlížet tímto oknem do milovické rezervace v kteroukoli denní nebo noční hodinu. Internetový přenos z rezervace byl součástí našeho projektu od začátku, ještě v dobách, kdy existoval jen na papíře. Jsme rádi, že díky spolupráci s iDnes TV se nám tuto technologickou věc popařilo realizovat,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Podobně jako při samotné návštěvě rezervace je třeba i při sledování přímého přenosu trpělivost. „Zvířata se pohybují na velkých plochách. I když webkamera zabírá velkou část rezervace, ne vždy jsou v záběru. Ale o to větší radost při sledování diváci mají, pokud je zahlédnou,“ doplnil Dalibor Dostál.

Návštěvníci mohou záběry z webkamery využívat i z praktických důvodů. Do rezervace ročně přijede přes sto tisíc návštěvníků. Z internetového přenosu mohou zjistit, jaké je v místě aktuálně počasí a jak se na výlet obléci a vybavit.

Pravidelným sledováním přenosů v průběhu roku navíc mohou diváci pozorovat, jak se rezervace proměňuje. „V průběhu roku jsou pěkně vidět takzvané barevné aspekty pastvin. Například na jaře dominují koberce žlutě až sytě oranžově kvetoucího pryšce chvojky s příměsí bíle kvetoucích bylin ptačince velkokvětého, jahodníku a modrého rozrazilu rezekvítku. V časném létě je střídají fialové šalvěje luční a kopretiny bílé, a do konce roku nastává ještě řada dalších barevných proměn. Vzhled pastvin se mění zhruba každé dva týdny, takže nikdy neomrzí,“ popsal Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.

Takzvané Slow TV jsou velmi populární zejména ve Skandinávii. V jejich rámci lidé často celé hodiny sledují například oheň hořící v krbu, ptáky na krmítkách nebo lodě plující po řece.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.