Vojenský transportér pomohl s odstraňováním náletových křovin v rezervaci velkých kopytníků

2018 - 10 - 20
Vojenský transportér pomohl s odstraňováním náletových křovin v rezervaci velkých kopytníků

Druhé letošní pojezdy těžké vojenské techniky se dnes uskutečnily na pastvině zubrů a divokých koní u Benátek nad Jizerou v bývalém vojenském prostoru Milovice. Pásový obrněný transportér tam pomáhal s obnovou lokality díky spolupráci se spolky branných činností a vojenských klubů zapojených do projektu Military Experience.

„Zopakovali jsme pojezdy v místech, kde se uskutečnily již na jaře. Po téměř tři desetiletí tato část vojenského prostoru zarůstala náletovými křovinami. Těžká vojenská technika nám pomáhá urychlit redukci dřevin, která by přirozenou cestou trvala několik let. Jsme proto rádi, že nám vojenské kluby tímto způsobem pomohly,“ ocenil spolupráci Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Zatímco na jaře vojenské kluby přijely s kolovým obrněným transportérem, nyní k pojezdům využili bojové vozidlo pěchoty známé pod zkratkou BVP. Někteří členové vojenských spolků se pojezdů zúčastnili i v dobových uniformách. Stejně jako na jaře, se těžká technika s náročným prostředím „prala“ velmi obtížně a kromě samotných pojezdů bylo třeba věnovat čas i opravám. „O to větší poděkování patří kolegům, kteří svoji techniku pro tyto akce poskytují,“ doplnil Dalibor Dostál.

Těžká technika napodobuje procesy, které v krajině přirozenou formou po tisíce let dělali právě velcí kopytníci. Stezky, které těžká zvířata vyšlapala, vytvářejí plošky trvale odkryté půdy, které jsou důležité například pro některé samotářské včely. Ale také pro řadu druhů stepních rostlin, které nejsou schopny vyklíčit a vyrůst v okolních hustých trávnících.

Podobně příznivý vliv na vytváření plošek odkryté půdy mají i prachová koupaliště vytvořená velkými kopytníky nebo plochy rozryté divokými prasaty. Ta pastviny po příchodu velkých kopytníků navštěvují častěji, protože v pestré vegetaci vzniklé díky pastvě nacházejí výrazně pestřejší potravní nabídku.

Vojenské kluby, podobně jako členové off-roadovéhu klubu, dlouhodobě pomáhají nejenom pojezdy, ale například také odstraňováním černých skládek. V budoucnu budou pojezdy těžké techniky častější. „Důležité je vytvořit zázemí, kde bude moci těžká technika parkovat,“ říká Martin Polák z projektu Military Experience. Právě přejezdy na velké vzdálenosti zatím dělají z pojezdů těžké techniky v těchto místech neekonomickou záležitost.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: archiv Military Experience

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.