Pro tuto chvíli zachráněni. Díky Středočeskému kraji dostali divocí koně šanci na přežití

2019 - 09 - 02
Pro tuto chvíli zachráněni. Díky Středočeskému kraji dostali divocí koně šanci na přežití

Bezprostřední nebezpečí pro divoké koně v rezervaci velkých kopytníků se podařilo zažehnat. Rada Středočeského kraje na svém dnešním zasedání rozhodla o zapůjčení pozemků na rozšíření světoznámé rezervace, která se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Chtěl bych vedení Středočeského kraje za dnešní rozhodnutí poděkovat. Jsme velmi rádi, že krajští radní vyslyšeli naši prosbu, kterou jsme jim adresovali v první polovině srpna,“ ocenil přístup vedení kraje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Podle jeho slov dnešek představuje první krok k záchraně vzácných zvířat. „Dnešní rozhodnutí je zcela zásadní. To nejtěžší nás ale teprve čeká,“ doplnil Dalibor Dostál. Ochranáři nyní musí získat stanoviska od několika úřadů a uspět v žádosti o dotaci. „Za několik málo měsíců musíme stihnout to, co při první etapě projektu trvalo rok a půl,“ navázal Dalibor Dostál. Délka příprav bude závislá především na přístupu a rychlosti pracovníků řady institucí a úřadů.

Ochranářská organizace rovněž poděkovala veřejnosti, která se o budoucnost vzácných zvířat v minulých týdnech velmi intenzivně zajímala a nabízela nejrůznější formy pomoci. „Je pro nás důležité vědět, že máme tak velkou a širokou podporu,“ poděkoval znovu Dalibor Dostál.

První divocí koně byli v rezervaci vypuštěni v lednu roku 2015. Ochranáři na projektu od začátku úzce spolupracují právě se Středočeským krajem. Ten pro rozšíření rezervace přislíbil poskytnout další pozemky a tento proces odsouhlasil v roce 2016. Kvůli žalobě, kterou na kraj podal předchozí nájemce pozemků, a předběžnému opatření soudu, se však celý proces na dva roky zastavil. Především kvůli tomu se rozšíření rezervace dostalo do skluzu a třem desítkám vzácných zvířat hrozilo letos v létě utracení. Za této situace se ochranáři obrátili na vedení kraje s prosbou o maximální urychlení dalších kroků.

Rezervace velkých kopytníků se stala světově nejsledovanějším českým projektem realizovaným v posledních letech. Opakovaně o něm psala prestižní média, jako New York Times, Washington Post, stejně jako BBC, Science, Der Standard a další sdělovací prostředky na pěti kontinentech.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.