Rezervaci divokých koní navštíví účastníci mezinárodní konference pořádané Českou zemědělskou univerzitou

2019 - 09 - 01
Rezervaci divokých koní navštíví účastníci mezinárodní konference pořádané Českou zemědělskou univerzitou

Prestižní mezinárodní konference věnovaná divokým koním, zebrám a oslům se pod názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019 koná ode dneška do čtvrtka 5. září na České zemědělské univerzitě v Praze.

Cílem konference je propojit současné vědecké poznatky s ochranářskými aktivitami. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa, například Morrise Gosling z Newcastle University ve Velké Británii, který studuje vzácné zebry horské, Wayne Linklater z Victoria University Wellington na Novém Zélandu, jež se dlouhodobě věnuje studiu zdivočelých koní i ochraně fauny v jižní Africe nebo Patricia Moehlman z tanzanského města Arusha, která intenzivně bojuje za záchranu kriticky ohroženého divokého afrického osla.

Program konference se neomezuje pouze na přednášky, ale součástí budou i uzavřená jednání odborných skupin a exkurze do Safari Park Dvůr Králové, Přírodní rezervace pro divoké koně Milovice a chovné stanice koní Převalského Zoo Praha v Dolním Dobřejově.

„Praha byla navrhnuta pro konání této konference nejen z důvodu výhodné polohy pro účastníky, ale také díky dlouholeté tradici ve výzkumu a ochraně divokých koňovitých v České republice“ uvádí jeden z hlavních organizátorů Jan Pluháček ze Zoo Ostrava a dodává: „Právě Praha hostila v roce 1959 první mezinárodní sympozium pro ochranu koně Převalského, díky kterému byl tento druh zachráněn před vyhubením. Podobný osud bychom si nyní přáli pro kriticky ohroženou zebu bezhřívou, která se stala hlavním symbolem konference a kterou může zachránit i populace chovaná v českých zoologických zahradách.“

Konání konference iniciovali vědci zabývající se koňovitými z agentury US Geological Survey a členové odborné skupiny pro ochranu koňovitých (Equid Specialist Group) Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN). „Mezi další hlavní organizátory patří i Zoo Praha, Česká zemědělská univerzita v Praze a spolek Derbianus Conservation“ upřesňuje Ceacero Herrador z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze.

Návštěva milovické rezervace je naplánovaná na čtvrtek příštího týdne. „Je pro nás nesmírnou ctí, že se naše rezervace může představit účastníkům této prestižní konference. Jak pražská zoo, tak safari ve Dvoře Králové jsou v chovu a záchraně kopytníků pojmy, a jedním ze zdrojů inspirace pro náš projekt. Jsme proto velmi poctěni tím, že jsme byli zařazeni do takto vybrané společnosti,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.