Krátký filmový dokument režiséra Mariána Poláka mapuje návrat velkých kopytníků

2019 - 07 - 29
Krátký filmový dokument režiséra Mariána Poláka mapuje návrat velkých kopytníků

Krátký filmový dokument s názvem Návrat velkých kopytníků mohou od včerejška sledovat diváci na internetu. Přírodopisný snímek zveřejnila na svém YouTube kanálu ochranářská společnost Česká krajina. Režisérem dokumentu je Marián Polák, který před časem natočil například celovečerní film Planeta Česko. Pod stejným snímkem je podepsaný také autor scénáře nového filmu Jan Hošek.

Dokument Návrat velkých kopytníků seznamuje diváky s vlivem těchto býložravců na vývoj české krajiny. Stručně popisuje také charakteristické znaky jednotlivých druhů a jejich historii. Poslední část filmu je věnována obnově krajiny poté, co byli velcí kopytníci vysazení v první tuzemské pastevní rezervaci v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Když Marián Polák natáčel před několika lety v naší rezervaci část svého úžasného dokumentu Planeta Česko, říkal jsem si, že by bylo výborné, aby se za velkými kopytníky ještě vrátil. Jsem velmi rád, že se to v rámci krátkého dokumentu věnovaného těmto charizmatickým zvířatům podařilo. A že diváci budou moci vidět další krásné záběry od dovádějících hříbat, přes souboj praturů až po zubry v zasněžené krajině,“ uvedl Dalibor Dostál.

Film vznikl díky podpoře Středočeského kraje, který natočení přírodopisného dokumentu financoval. Snímek ukazuje velké kopytníky v různých částech roku od jara až po zimu. Zachycuje také, jak krajina rozkvetla poté, co velcí kopytníci pět let spásali agresivní druhy trav, které unikátní stepní rezervaci v bývalém vojenském prostoru po odchodu armády dvě desítky let zarůstaly.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v těchto místech v roce 2015. Stala se prvním místem na světě, kde žijí v rámci jedné rezervace všechny tři druhy původních velkých kopytníků Evropy – zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři. O projektu informovala světová média na pěti kontinentech, mimo jiné New York Times, Washington Post, BBC, Sicence, Der Standard a dalších. Projekt se tak stal celosvětově nejsledovanějším českým projektem posledních let.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.